Ceny ropy jsou příliš vysoké, a proto je nesmyslné, aby Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) snižovala těžbu. Uvedl to šéf Mezinárodní agentury pro energii Claude Mandil.
OPEC se dohodl, že sníží těžbu od 1. listopadu o 1,2 milionu barelů za den, aby tak zabránil dalšímu poklesu cen z červencového rekordu 78,40 dolaru. Dnes se ropa na světových trzích prodává za 59 dolarů za barel. Pro některé členské země kartelu je to ale příliš málo a chtějí další snížení produkce.


"Myslím, že jsou ceny stále příliš vysoké a celkem vzato nevidím důvod pro snížení (těžby)," řekl Mandil na konferenci v Bruselu. OPEC se ale obává, že jsou zásoby ropy v zemích, které ji spotřebovávají, příliš vysoké. Ministři členských zemí proto budou jednat o těžební strategii v polovině prosince v Nigérii.


Poškozuje drahá ropa rozvojové země?
Podle Mandila jsou zásoby dostatečné, nejsou ale vysoké příliš. "Nevidím o mnoho víc důvodů pro omezení těžby, než jsem viděl před měsícem," dodal šéf organizace, která je poradcem vyspělých zemí pro nakládání s energiemi. Mandil připomíná, že drahá ropa škodí i ekonomice rozvíjejících se zemí, které ji musejí dovážet.
IEA připomíná, že barel ropy před čtyřmi roky stál jen 20 dolarů. Podle Mandila je trojnásobné zdražení za takovou dobu příliš vysoká zátěž i pro rozvojové země, a proto by ceny měly být nižší.


Saúdská Arábie, největší producent ropy v kartelu i na světě, odmítá tvrzení, že drahá ropa poškozuje její dovozce a brzdí hospodářský růst. "Podle našich pozorování se to nestalo," řekl poradce saúdského ministra ropného průmyslu minulý týden. Připomněl, že země s nejrychleji rostoucími ekonomikami, Čína a Indie, patří také mezi dovozce ropy, napsala agentura Reuters.