Německá automobilka Volkswagen hodlá ukončit výrobu vozů Golf ve své továrně v belgickém hlavním městě Bruselu. Oznámila to dnes firma, jejíž součástí je rovněž česká Škoda Auto. Dodala, že plánuje v továrně zachovat zhruba 1500 pracovních míst. V současnosti závod podle agentury DPA zaměstnává přibližně 5400 lidí.

Celková produkce vozů Golf v západní Evropě nicméně podle mluvčího firmy zůstane beze změny díky přesunu výroby do továren v německých městech Mosel a Wolfsburg. "Vedení bruselské divize Volkswagenu dnes zahájilo se zástupci zaměstnanců rozhovory o příslušné koncepci, podle které se již Golf v budoucnosti nebude vyrábět ve třech továrnách v západní Evropě, ale ve dvou, v Moselu a Wolfsburgu," uvedla společnost.

Média již dříve informovala, že o práci v bruselském závodě by mohlo přijít až 4000 lidí v rámci firemního programu na snížení nákladů a posílení ziskovosti. Kvůli obavám o osud továrny v pondělí stávkovali zaměstnanci Volkswagenu v Belgii.
Společnost Volkswagen, která chce v Německu zrušit až 20.000 pracovních míst, uvedla, že její západoevropské továrny navzdory rostoucímu podílu na trhu neběží na plný výkon. Dodala, že je zapotřebí sladit výrobní kapacity s nasyceným automobilovým trhem.

Dozorčí rada Volkswagenu v pátek schválila rozhodnutí, podle kterého se novým generálním ředitelem společnosti v příštím roce stane současný šéf divize Audi Martin Winterkorn. Ten vystřídá v čele automobilky Bernda Pischetsriedera, který na konci roku odstoupí z funkce.

Firma v pátek rovněž oznámila, že v letech 2007 až 2009 investuje téměř 25 miliard eur (zhruba 700 miliard Kč) do svých klíčových automobilových aktivit. Rada také schválila výstavbu nového závodu v Indii.
Společnost Volkswagen, která je největším výrobcem automobilů v Evropě, zvýšila za devět měsíců do září provozní zisk bez započtení mimořádných položek o více než 60 procent na tři miliardy eur (zhruba 84 miliard Kč). K nárůstu zisku přispěl silný prodej vozů Audi a Škoda.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru