Vlastník OKD, nizozemská společnost NWR chce tímto krokem optimalizovat kapitálovou strukturu společnosti tak, aby firma mohla v dohledné době vstoupit na burzu.

"Předtím, než vstoupíme na kapitálové trhy, musíme přizpůsobit poměr cizích a vlastních zdrojů v bilanci OKD úrovni, která je běžná u podobných společností ve vyspělých zemích," vysvětlil předseda představenstva OKD Zdeněk Bakala a zástupce investorské skupiny RPG.

Podle něj je stávající kapitálová struktura "zcela neoptimální". "Investoři a analytici v Londýně i jinde musejí vidět, že se chováme standardně, aby mohli naše výsledky snadno porovnávat s ostatními. Bez standardní kapitálové struktury bychom byli pro kapitálové trhy nečitelní," dodal.

OKD chce úvěrem a snížením základního kapitálu zlepšit hospodaření firmy, která dosud používala například k financování výroby a investic jen vlastní peníze a neměla téměř žádný dluh. "To není ve světě u podobných firem obvyklé. Obsluha dluhu je totiž levnější, například v souvislosti s daňovými odpočty než správa vlastních aktiv," uvedl Bystrov. Podle něj se situace zaměstnanců ani obchodních partnerů firmy nijak nezmění.

Úvěr, jehož celkový rámec je až 1,1 mld. EUR, může být čerpán v několika franžích se splatností 7, 6 a 5 let. Podle člena představenstva OKD Michaela Jasanského stojí v čele syndikátu, který OKD poskytne úvěr, společnost Citigroup. "Rozsah úvěru i počet a jména zapojených bank jsou dobrou vizitkou o mimořádné důvěře, jíž se OKD u finančních institucí těší," uvedl Jasanský. Společnost OKD by měla začít čerpat úvěr do konce letošního roku.

Společnost OKD oznámila záměr vstoupit na burzu před několika měsíci. Od té doby prodala některé své firmy, jež se nezabývají těžbou uhlí, a celou společnost rozdělila na několik skupin. Se vstupem na burzu souvisí také nedávný převod akcií OKD do Nizozemska. Novým stoprocentním vlastníkem OKD je nyní firma NWR se sídlem v Amsterodamu. Koneční vlastníci, evropská společnost RPG Industries registrovaná na Kypru a její strategičtí partneři v čele s podnikatelem Zdeňkem Bakalou, zůstávají nezměněni.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru