"Byl dohodnut mechanismus zajištění výroby," sdělila mluvčí firmy Marie Logrová s tím, že přijdou zřejmě ještě další jednání.

Exekutoři chtějí zabavit celý podnik Setuza na uspokojení zhruba čtyřmiliardové pohledávky státu. Setuza ani její vlastník M. L. Moran podle místopředsedy představenstva Zdeňka Šmejkala s vyhlášením exekuce nesouhlasí, nicméně hodlá spolupracovat.

Setuza podle Šmejkala nesmí prodávat majetek. Zablokování účtů je na rozhodnutí exekučního správce a exekutorky. "Podle mých informací k tomu nedošlo," uvedl.


Setuza i přes uvalenou exekuci, kterou ústecký okresní soud vyhlásil ve středu, nepřerušila výrobu.  Exekutoři ve středečních nočních hodinách zapečetili vybrané kanceláře výrobních závodech v Ústí nad Labem a Olomouci. "Zapečetěny jsou rovněž všechny kanceláře v pražské centrále, například obchod či marketing. Ve výrobních závodech jsou lidé z nepřístupných kanceláří v uvolněných prostorách, třeba v zasedací místnosti," uvedla Logrová.

Vedení firmy podle Logrové zváží další postup. Setuza tvrdí, že exekuce nemůže být prohlášena, protože o platnost pohledávky se vedou soudní spory.

Stát prý nemohl čekat

Okresní soud v Ústí nad Labem vyhlásil exekuci na majetek Setuzy na návrh vlády. Návrh na exekuci podal stát, který má vůči Setuze zhruba čtyřmiliardovou pohledávku. O jejím řešení formou exekuce rozhodla vláda. Šéf kabinetu Mirek Topolánek konzultoval celý postup s opozicí.


Vedení společnosti M.L. Moran, která Setuzu koupila od kontroverzního podnikatele Tomáše Pitra ovšem s vyhlášení exekuce nesouhlasí. Namítá, že stát není věřitelem Setuzy. Podle místopředsedy představenstva M.L. Moran Zdeňka Šmejkala se jeho společnosti podařilo Setuzu během dvou let stabilizovat. Proto je postupem vlády překvapen. Obvyklá není rychlost vyhlášení exekuce, soud zpravidla o vyhlášení exekuce nerizhoduje tak promtně, jak učinil v tomto případě.


Topolánek pro Českou televizi uvedl, že vládu k vyhlášení exekuce vedla ekonomická i bezpečnostní rizika. Odmítl ovšem tyto důvody specifikovat. Ekonomickým důvodem vyhlášení exekuce je snaha státu domoci se čtyř miliard korun, které mu Setuza dluží. Stát se chce pojistit, že ze společnosti nebude vyveden žádný majetek.


Zároveň chce ovšem zajistit, aby výroba ve firmě, která na Ústecku zaměstnává více než tisícovku lidí, běžela dál. Podle ministryně zemědělství Mileny Vicenové představuje exekuce nejhospodárnější řešení. Celý spor podle ní sleduje i Evropská komise, která by v případě pomalého řešení mohla uvalit na Českou republiku sankce za nepovolenou státní podporu.


Tahá Pitr za nitky?

O bezpečnostních rizicích lze jen spekulovat. Setuza, klíčový výrobce surovin pro výrobu bionafty, je dlouhodobě spojována s osobou podnikatele Pitra, který v současné době čelí soudnímu obvinění a v minulosti byl expremiérem Paroubkem označen za "nepřítele státu".


Firma donedávna patřila skupině podnikatelů kolem zavražděného bosse podsvětí Františka Mrázka a Pitra. Těm se podařilo za asistence bývalého ministra zemědělství Jaroslava Palase vystrnadit ze Setuzy stát a firmu zcela ovládnout. Na podzim pak Pitr oznámil, že podnik prodal manažerské společnosti M.L. Moran.


Spekuluje se, že Pitr má v Setuze stále skrytý vliv. To ovšem v ČT odmítl samotný podnikatel i vedení společnosti M.L. Moran. "Já nic nekontroluju, já v tuhle chvíli jedu s dětma lyžovat do Rakouska", uvedl Pitr.


Dluh Setuzy řeší stát už dlouho. Setuza si proti němu totiž započetla pohledávku. O platnost dluhu se tak vedou spory u soudu. Stát se na jaře pokusil vyřešit dluhy společnosti vyhlášením veřejné soutěže. Nejvyšší nabídku ve výši 815 milionů korun podala finanční skupina PPF. Vzápětí šly ovšem aktivity této skupiny v agrobyznysu k ledu a vláda tendr zrušila.