Svět dramatickým tempem přichází o stříbro. Postupnému zdražování jeho ceny se proto nelze vyhnout, uvedla v analýze společnost Colosseum. Trh se stříbrem tak může být atraktivní příležitostí pro investory a spekulanty. "Není nadnesené tvrdit, že trh stříbra nyní poskytuje příležitosti, které se naskytnou jednou za život," uvedl analytik firmy Štěpán Pírko.


Před rokem bylo stříbro za polovic
Cena stříbra nyní kolísá v rozmezí od 12 do 13 dolarů za troyskou unci po nedávném obchodování kolem 15dolarové hranice. Tento pokles je podle Pírka jen technickou korekcí a cena bude v následujících měsících znovu putovat směrem vzhůru. Ještě před rokem stálo stříbro jen kolem osmi dolarů.


"Očekáváme, že celý sektor drahých kovů bude do konce letošního roku a na počátku roku 2007 opět zářit a stříbro by mělo být jeho tahounem, protože je v posledních týdnech relativně nejsilnější. Očekáváme další růst na úroveň 14,93 USD," předvídá Pírko.


Zásoby stříbra klesnou během 5 let na kritickou úroveň
V posledních 15 letech dochází k prudkému poklesu zásob stříbra. Příčinou je vyšší spotřeba než těžba. Pokud by tento negativní trend pokračoval a nic převratného se nestalo, zásoby stříbra budou během 5 let na kritické výši.

Světové zásoby stříbra (v milionech uncí)
graf_zasoby_stribra.jpg

Zdroj: Zihlmann Investment Management, Švýcarsko


Drahé kovy se dostávají opět do středu zájmu investorů a stříbro hraje první housle. Na trhu se stříbrem se totiž děje něco, čeho jsme dosud nebyli svědky. Trh signalizuje, že se blíží období výrazného cenového vzestupu. Jaké jsou důvody pro toto tvrzení? I když se to může zdát neuvěřitelné, svět dramatickým tempem přichází o stříbro. Navíc státy světa prakticky bez jakékoliv kontroly tisknou obrovské množství nepodložených papírových peněz. Spojením těchto dvou faktorů se dostáváme do situace, kterou lidstvo za dobu své existence dosud nepamatuje.


Zdražování stříbra je podle Pírka vyústěním dlouhodobé tržní nerovnováhy způsobené nabídkovou i poptávkovou stranou. Takřka tři čtvrtiny stříbra se těží jen jako vedlejší produkt, takže je téměř nemožné objem výrazně měnit. Stříbro se využívá ve spoustě různých produktů vždy jen ve velmi malém množství a na světovou průmyslovou poptávku tak cenový pohyb nemá dopad. Celosvětová spotřeba stříbra přitom již čtrnáct let převyšuje produkci.


Stříbro se navíc stále více stává předmětem zájmu investičních skupin a bohatých fondů. Tlak na cenový vzestup se očekává od stále bohatší a početnější populace Číny a Indie, kde je velká tradice v investování do drahých kovů. Nijak výrazný dopad na trh se stříbrem se přitom nedá čekat od přechodu na digitální technologie ve fotografickém průmyslu, protože toto odvětví získává velkou část stříbra recyklací.


Autor: Štěpán Pírko, Colosseum, a. s.
(redakčně upraveno a kráceno)


Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru