Otázku, proč trhy v USA stále rostou, si v poslední době položila převážná většina investorů, kteří se pohybují na kapitálových trzích. Pod časovým úsekem "stále" je potřeba si v tomto případě představit období od 17.7. 2006 do dnešních dnů. Za tuto dobu posílil index Dow Jones o více jak 13 procent. Na své cestě vzhůru opakovaně pokořil a vylepšil historickou maximální hodnotu a podařilo se mu překonat magickou hranici 12.000 bodů. Za tuto dobu předvedl index 47 růstových ku 34 klesajícím seancím.


Za růstem stojí sazby, ropa a zisk
Co se tedy stalo tak významného, že si trh udržuje takto silný růst? Domníváme se, že za prvotní impuls lze označit dvě události a to rozhodnutí FEDu o zastavení růstu úrokových sazeb a pokles ceny ropy.
Úrokové sazby rostly od poloviny roku 2004 z hranice jednoho procenta až do července 2006 na úroveň 5,25 procenta. FED své rozhodnutí o zastavení růstu v dalších měsících opakovaně potvrdil. Domníváme se, že přes daleko horší čitelnost budoucích kroků Fedu než je patrná u ECB, je před námi období poklesu úrokových sazeb.
Cena ropy klesla ze svých maxim na úrovni 77 USD o více jak 30 procent a v posledních dnech se stabilizovala kolem hranice 60 USD za barel. Tyto faktory mohou pozitivně ovlivnit hospodaření firem a tím pádem se promítnout do kurzu akcií.


Prvotní impuls tedy máme. Daleko důležitější však bylo růst udržet a tady zapůsobil jeden z nejdůležitějších faktorů a to samotné hospodářské výsledky firem. Již v předchozích komentářích jsme upozorňovali, že tento fakt bude přes makroekonomické a politické události hrát nadále prim. Dle statistik zveřejněných na začátku listopadu přes 74 procent společností, které jsou v indexu SP500 a již ohlásily své výsledky za třetí čtvrtletí, dosáhlo nebo překonalo očekávání v oblasti ziskovosti. Nárůst zisku oproti předchozímu kvartálu činí úctyhodných necelých 20 procent. Právě zde je třeba hledat hlavní příčiny růstu.


Co bude dál?
Pokud se vrátíme k paralele indexu Dow Jones z poloviny roku 2003, pouze z hlediska kurzových hodnot a ne podmínek na trhu, tak po výrazném růstu index zkorigoval pouze o necelá 4 procenta a pokračoval dál ve strmém růstu o dalších více než 15 procent. Může nás čekat něco podobného?


Zkusme se podívat na to, co všechno může pozitivní očekávání a následné potvrzení hospodářských výsledků společně s optimistickou náladou trendového růstu překonat. Přes pozitivně vnímané zastavení růstu úrokových sazeb mohla pokles odstartovat doprovodná rétorika Fedu, když centrální bankéři stále upozorňovali na inflační tlaky a blízké snížení sazeb z jejich řečí nešlo moc vyčíst. Dokonce i v posledních dnech se stále někteří představitelé centrální banky přiklánějí k růstu sazeb. Trh se však této situace zjevně neobává.
Druhá významná událost, která mohla začít pokles, byl první odhad HDP za třetí čtvrtletí. Analytici očekávali tempo růstu 2 procenta. Skutečnost však byla pouze 1,6 procenta. Docela znatelný rozdíl, který by trh za jiných okolnosti ocenil rozhodně výraznějším poklesem, než jen 0,6 procenta, které v ten den předvedl index Dow Jones.
Za třetí významnou událost je možné označit volby do Kongresu, kde Bushovi republikáni utrpěli výraznou porážku. Porážka rozhodně neznamená, že by byl ze dne na den konec radikálním změnám, daňovým škrtům a vysokým vládním výdajům, na které investoři nahlížejí většinou pozitivně. Dojde však k postupnému otupení razance a začne období výraznějších kompromisů. Přes počáteční nervozitu z výsledků a úvodní pokles však na tuto skutečnost opět index Dow Jones nereflektoval a včera pokořil svoji nejvyšší závěrečnou hodnotu.


Předpokládat, že trh může růst bez korekce do nekonečna je hodně utopická. Korekce přijde. Může se však opravdu stát, že nebude tak velká, jak je všeobecně očekáváno, a po mírném posunu směrem dolů budou indexy pokračovat v růstu.


Autor: David Brzek, makléř, Fio, burzovní společnost, a.s.
(redakčně upraveno a kráceno)