Ministr financí Vlastimil Tlustý připravuje plán na spojení výběru daní sociálního a zdravotního pojištění. Pro více než milion lidí by to podle středeční MfD znamenalo méně papírování a pro stát méně úředníků.

"Včera jsme projednali materiál, který půjde na jednání vlády," řekl Tlustý. Jeho plán počítá v prvé řadě s tím, že se do jednoho úřadu spojí berní úředníci s celníky. A tento superúřad pak bude vybírat vše.

Podle ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase jsou ve hře dvě varianty. Buď by existoval pouze jeden účet pro daně i sociální a zdravotní pojištění a peníze z něj by šly dále do zdravotní pojišťovny nebo na sociální správu. Nebo by došlo k přímému technologickému propojení a vše by se skutečně vybíralo v jedné instituci.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru