Česká republika se v současné době připravuje na spor s vlastníky domů, kteří se po neúspěšných dlouhotrvajících jednáních s bývalými vládami obrátili se svými požadavky na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Žádají kompenzace za ztráty, kterými trpí kvůli regulovanému nájmu. Podle některých odhadů si nárokují až 40 miliard korun.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil dříve k celému sporu uvedl, že Evropský soud pro lidská práva (ESLP) v řízení proti ČR rozhodne s velkou pravděpodobností podobně, jako před několika měsíci proti Polsku, kdy měsíci jednomyslně vyhověl stížnosti paní Hutten Czapske proti Polsku ve věci, která měla podobný právní základ jako stížnosti českých majitelů domů.

Pospíšil dnes odmítl, že by svým vyjádřením ovlivnil nadcházející spor. Evropský soud podle něj rozhoduje absolutně nezávisle a neovlivňován politickými ani jinými vlivy. "Připouštět možnost ovlivnitelnosti ESLP názory právníků či politiků by znamenalo zpochybňovat nezávislost tohoto soudu," uvedl Pospíšil.

Ministr spravedlnosti proto považuje za důležité, aby všichni občané byli pravdivě informováni o stavu jednání a reálných šancích, neboť jedině tak bude možné zřetelně vysvětlit všem občanům případný negativní výsledek sporu. Je proto nutné podle něj jednat s protistranou o možných kompenzacích.

Ztráty majitelů z důvodu regulovaného nájemného odhaduje server Patria na 21,6 miliardy korun ročně. V bytech s regulovaným nájmem bydlí zhruba pětina domácností.
Kvůli těmto ztrátám podalo u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku žaloby na český stát na čtyři tisíce majitelů domů.

Ministr pro místní rozvoj Petr Gandalovič se v nedávné době rozhodl předejít těmto sporům. Jednání ovšem ztroskotala. Obě strany se shodují, že konečné slovo bude muset nejspíš padnout až Evropského soudu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru