Klienti Československé obchodní banky (ČSOB) a Poštovní spořitelny si od středy mohou vybírat peníze u pokladen všech 297 supermarketů Albert a hypermarketů Hypernova, které provozuje obchodní řetězec Ahold.

Takzvaný cashback společnost Ahold v říjnu testovala v několika prodejnách a čerpacích stanicích a ve středu byl zahájen jeho ostrý provoz. Výběr peněz u pokladen, který je rozšířený v západní Evropě či Spojených státech, by v budoucnu měli v tuzemsku nabízet i další obchodníci a banky.

„Jako největší maloobchodník na trhu se snažíme našim zákazníkům přinášet stále něco nového. CashBack nabízíme jako první maloobchodní společnost v ČR. Předpokládám, že naši zákazníci tuto službu ocení pro její rychlost, dostupnost a pohodlí,“ prohlásil Buck van der Werf, operační ředitel Aholdu Czech Republic.

Služba je založena na maximální jednoduchosti. Klient, který platí za nákup v Albertu nebo Hypernově kartou ČSOB nebo Poštovní spořitelny může pokladní požádat o vydání hotovosti od 100 do 1500 Korun. Minimální nákup pro využití cashbacku je 300 Kč. Vybíraná částka pak může být v celých stokorunách.

V ČR cashback teprve začíná

V Česku si na cashback musí zákazníci nejprve zvyknout. Prvním velkým obchodníkem nabízejícím v tuzemsku tuto službu je od srpna Datart, jde ale jen o úvěrové karty Datart od společnosti Cetelem. Společnost MasterCard podle dřívějšího vyjádření umožní službu cashback od letošního podzimu.

Česká spořitelna zavede cashback nejdříve ve čtvrtém čtvrtletí 2007. Rychleji by mohla výběr hotovosti u obchodníků spustit Komerční banka. Podle Romany Ondrůškové z tiskového oddělení banky lze předpokládat, že vlastní zavedení této služby u některých obchodníků by mohlo být reálné v první polovině příštího roku.

Vedle klientů bank, kteří zavedením služby získají větší možnost výběru hotovosti, přinese cashback podle odborníků výhody i obchodníkům. Pro ně to bude znamenat menší odvody hotovostí, neboť držitelé karet jim část hotovosti odčerpají, a také vyšší zájem lidí o nákupy.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru