Index pražské burzy PX se opět dostal nad úroveň 1500 bodů. Hlavním motivem růstu byl pozitivní vývoj na zahraničních trzích. Korekce, kterou čekají mnozí domácí investoři tak nepřichází. Zahraniční investoři naopak zvyšují pozice a stojí za většinou nákupních příkazů.


Mnohé tituly se tak vrátily do blízkosti jarních či historických maxim. Kromě otázky co dál, jaký vlastně potenciál mohou akcie ČEZ, CME, Erste, ORCO, Zentiva dále nabízet, stojí na druhou stranu za povšimnutí úrovně akcií jako Telefonica 02 či Unipetrol. Ačkoliv obě společnosti na rozdíl od předchozích titulů v posledních čtvrtletích překonávají svými hospodářskými výsledky odhady analytiků, tak se akcie Telefonica 02 a především Unipetrolu nedokázaly přiblížit svým rekordním hladinám. Kromě různých aspektů, které za daným vývojem stojí (například předchozí nepříznivý sentiment na evropských telekomunikacích, menší informační otevřenost Unipetrolu) odráží současný stav toky hotovosti do jednotlivých titulů. Zahraniční investoři zmíněné dva tituly v oblibě příliš nemají, i když pohled na telekomy se výrazně mění. A domácí investoři, kteří na obou akciích v posledních měsících kralují těmto obchodům, své pozice rázně zredukovali.


Výrazné plošné korekce většinou přicházejí když je nikdo nečeká. V očekávání "velké říjnové korekce" tak budou asi mnozí zklamáni. Jarní otřesy se z různých důvodů pravděpodobně konat nebudou a když propady tak rozhodně ne v podobné míře. Akciím Telefonica 02 a Unipetrolu zůstáváme jako jediným českým titulům nakloněni a věříme, že fundament najde postupně svůj odraz ve vyšší tržní ceně.
A recept na pojištění proti korekci? Co třeba otevřít krátkou pozici na některém titulu v blízkosti maxim?


Autor: Pavel Hadroušek, Fio, burzovní společnost, a.s.


Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru