Členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se dohodli na snížení těžby ropy o 1,2 milionu barelů denně. Výše snížení je překvapivá, všeobecně se čekalo snížení jen o milion barelů. Kartel snížil produkci poprvé po dvou letech. Ceny ropy na to reagovaly růstem o půl dolaru.

Celkově by měla být těžba ropy omezena na 26,3 milionu barelů denně. Někteří členové kartelu dokonce nevyloučili další redukci těžby o 500.000 barelů na prosincové schůzce OPEC v Nigérii. Pro takový postup se například vyslovil nejvýznamnější člen kartelu Saudská Arábie

OPEC naposledy snížil těžbu v dubnu 2004, tehdy se ale ropa prodávala za méně než 40 dolarů za barel. OPEC tvrdí, že cenový pokles byl příliš rychlý, a proto je nutné cenu stabilizovat.
Cena americké ropy v nočním elektronickém obchodování vystoupila po zprávě OPEC až o dolar na 59.40 dolaru za barel. Později se ustálila těsně pod 59 dolary s přírůstkem asi 50 centů. Růst ceny podle analytiků omezily pochybnosti ohledně dodržování dohody.

Ministři jsou si vědomi, že jejich neschopnost hovořit v posledních dvou týdnech jedním hlasem přispěla k dalšímu poklesu cen, třebaže se v OPEC mluvilo o chystaném snížení těžby.
V prohlášení po schůzce OPEC vyjádřila obavy nad situací, kdy ropné dodávky zdaleka překračují poptávku. "Situace nadměrných dodávek a nerovnováhy v poměru nabídky a poptávky destabilizovala trh," konstatoval kartel.

Na snížení těžby se bude podílet všech deset členů, pro jejichž produkci jsou stanoveny kvóty, to znamená všichni bez Iráku. Nové kvóty se přitom budou počítat podle skutečné zářijové produkce 27,60 milionu barelů a nikoli z oficiálního limitu 28 milionů barelů. Redukce tak bude o to výraznější.
OPEC přitom nestanovil jednotlivým členům nové kvóty, protože země jako Venezuela a Írán mají potíže s naplněním svých limitů, zatímco třeba Alžírsko nebo Kuvajt je vysoce překračují.