Tuzemským bankám hrozí podle IT experta Jiřího Nápravníka další vlna vykrádání bankovních účtů prostřednictvím internetového bankovnictví, jehož poslední případy se objevily na konci srpna, kdy o své prostředky přišlo několik klientů Komerční banky. Podle spekulací neznámí pachatelé získali údaje o klientských certifikátech a následně byli finanční prostředky prostřednictvím tzv. bílých koňů převedeny do zahraničí.

Nyní se o víkendu v e-mailových schránkách začaly objevovat zprávy, které nabízí práci a vydělání si peněz. "To by byla záslužná věc pokud by tento e-mail neměl velmi podobné rysy a formulace jako zprávy z poloviny letošních prázdnin, prostřednictvím kterých zahraniční podvodníci hledali v České republice bílé koně, přes jejichž bankovní účty převáděly do zahraničí podvodně získané peníze", uvedl Nápravník. Myslí si, že e-mailové zprávy mají za úkol hledat pouze "spolupracovníky", kteří vlastní v ČR bankovní účet a mohou ho rychle obsluhovat. "Podle mých zkušeností se s největší pravděpodobností jedná o přípravu nové vlny podvodů", dodal.

V aktuálním e-mailu, který obdržela i naše redakce, je v předmětu zprávy je uvedeno "Volna manazerska mista" nebo "Hledame zamestnance" a v těle zprávy je uvedeno :

dopis_banky.jpg ()

Podle Nápravníka jedinou možnou obranou proti takovým praktikám preventivní zveřejnění upozornění na e-mailové zprávy s takovým obsahem. Apeluje proto na každého, kdo takový e-mail obdrží, aby si pořádně rozmyslel, zda zašle peníze na cizí účet člověku, kterého v životě neviděl.

Vrátí se srpnové události?

V polovině léta zmizely peníze z účtů deseti klientům Komerční banky a několika klientům České spořitelny. Oba finanční ústavy tyto případy potvrdily. Krádeže peněz má podle spekulací "na starosti" mezinárodní organizovaný gang. Případy v současné době řeší policie. Obě banky v reakci na krádeže zvýšily zabezpečení svých systémů a peníze postiženým lidem vrátily. Zároveň však tvrdily, že vina je především na straně klientů, kteří svojí neopatrností prozradili osobní údaje a PIN.

Lidé zřejmě naletěli na metodu, které se ve světě říká phishing. Při placení jsou přesměrováni na cizí stránky, které se tváří jako oficiální stránky banky a vybízejí k zadání osobních a certifikačních dat. Pokud tak lidé učiní, mohou zloději jejich účty bez problémů vybrat. Druhou možností jsou počítačové viry, které by zlodějům umožnily zjistit obsah posílaných dat.