Odvolaný náměstek ministra financí Eduard Janota v neděli odmítl, že by aktuální výše dluhu veřejných financí ČR činila 1,3 bilionu korun, jak bylo zveřejněno v inzerátech ministerstva financí. Tento údaj podle něho vytvořili poradci ministra financí Vlastimila Tlustého. Janota to v neděli uvedl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Číslo o výši veřejného dluhu se objevilo v nedávno uveřejněných inzerátech ministerstva financí v denním tisku, na nichž byl Janota uveden jako zdroj. On sám ale údaj považuje za nadhodnocený. Inzeráty podle něj obsahovaly nepřesnosti v řádu desítek miliard korun. Kvůli kritice těchto inzerátů ministr Tlustý v pátek Janotu odvolal.

Tlustý již dříve uvedl, že údaje zveřejněné v inzerátech přesně odpovídají tomu, co Janota sám zveřejnil na dvou tiskových konferencích. Janota to dnes odmítl s tím, že ministr lže. Chybu podle svých slov udělal v tom, že navrhl zdůvodnění údaje pro jednání tripartity minulou neděli po té, co byl inzerát v novinách uveřejněn.

Podle vedoucího poradců ČSSD Jaroslava Tvrdíka by měl Tlustý kompenzovat ministerstvu financí 850.000 korun, které byly za inzeráty vynaloženy. "Nejedná se o kvalifikované, odborné informace jeho úřadu, ale o jeho osobní politický názor a k takovým věcem peníze státu být zneužívány nemají," uvedl Tvrdík na dnešní konferenci ČSSD. Vyjádření ministra financí Tlustého se to těchto chvil ČTK nepodařilo získat.

K návrhu rozpočtu na rok 2007 Janota uvedl, že podoba rozpočtu schválená vládou Mirka Topolánka se schodkem 91,3 miliardy korun je maximum možného. Rozpočet je podle něj silně limitován rozpočtovou legislativou a zákony v oblasti sociálních věcí a zdravotnictví. "I kdyby měl nový ministr financí čas měsíc nebo dva, nemohl by předložit rozpočet řádově jiný," prohlásil.

Vláda podle něj rozpočet proti předchozí verzi z dílny kabinetu Jiřího Paroubka zlepšila ve struktuře, když zkrátila část běžných výdajů a peníze použila například na spolufinancování projektů pro kraje.

V předchozí verzi měl rozpočet schodek 88 miliard korun. Topolánkova vláda ale navíc počítá s výnosem 31 miliard korun z prodeje části akcií ČEZ. ČSSD žádá místo toho prodej Letiště Praha, což by ale podle Janoty sumu 31 miliard nevyřešilo.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek v pořadu televize Prima Nedělní partie prohlásil, že se obává, že prodej části akcií ČEZ by mohl ohrozit akvizice energetické firmy například na Balkáně a ve východní Evropě.

Uvedl, že do elektráren, které ČEZ v zahraničí koupí, pak mohou dodávat technologie české firmy, takže to pomáhá tuzemskému hospodářství. Po zakoupení zamýšlených akvizic by navíc podle Paroubka mohla hodnota akcií ČEZ stoupnout na 1050 až 1100 korun. Uvedl také, že stát inkasuje od ČEZ výnosy z dividend, zatímco z Letiště Praha dividendy téměř neplynou.

Šéf KSČM Vojtěch Filip prohlásil, že jeho strana odmítá prodej ČEZ, ale i Letiště Praha. Mimo jiné se bojí, že stát by mohl nad ČEZ ztratit kontrolu.

Paroubek rovněž zopakoval, že když si socialisté s ODS vyjasní spory o to, co privatizovat, a když ODS přestane na ČSSD "demagogicky útočit", mohli by sociální demokraté rozpočet podpořit. Filip rozpočet kritizoval, podle něj chce vláda ODS schodek "projíst", zatímco by měl být věnován na rozvoj země.

Pokud by Poslanecká sněmovna rozpočet neschválila, hospodařilo by Česko podle tzv. rozpočtového provizoria. To je ale podle Janoty špatné řešení a mohlo by se zkomplikovat čerpání peněz z EU.