Společnost Microsoft začala počátkem týdne prověřovat více než 1,6 milionu českých počítačů, jejichž uživatelé používají operační systém Microsoft Windows XP. Píše to sobotní Právo s tím, že společnost prostřednictvím služby Automatické aktualizace zjistí, zda je systém legální nebo ne.

"Spousta uživatelů osobních počítačů ani netuší, že používá nelegální operační systém. Koupili si počítač i s Windows XP, které jim prodejce nainstaloval, aniž by zaplatil licenční poplatky, které ale samozřejmě od takového zákazníka inkasoval," uvedl Tomáš Koška .

"Tyto uživatele upozorňujeme, že se stali obětí počítačové kriminality a nabízíme jim možnost si operační systém zlegalizovat," dodal manažer divize Windows společnosti Microsoft v ČR Koška.

Microsoft letos na jaře v rámci pilotního projektu už prověřil 1,125 milionu počítačů a zjistil, že téměř 40 procent instalací operačního systému Windows XP bylo nelegálních.

Podle Práva se prodejce dopustí podvodu i tehdy, pokud prodá zákazníkovi osobní počítač s Microsoft Windows XP a tvrdí, že za tento software zákazník nemusí platit.

Nyní je možné si operační sytém Windows XP zlegalizovat. Takzvaný legalizační balíček, který je možné zakoupit u partnerů Microsoftu nebo v internetových obchodech, stojí pro verzi Windows XP Home od 2500 korun, u verze Windows XP Professional od 4000 Kč, poznamenává Právo.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru