Ministr financí Vlastimil Tlustý (ODS) předloží v pondělí vládě návrh státního rozpočtu na příští rok s deficitem 120 miliard korun, který se může o jednu nebo dvě miliardy nahoru či dolů změnit.

Informuje o tom server Aktuálně.cz s tím, že rozpočet se příliš neliší od toho, který sestavil bývalý ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ten počítal se schodkem 88 miliard korun. Návrh v pátek Tlustý předal odborům a zástupcům zaměstnavatelů.

Pokud by deficit dosáhl 120 miliard korun, byl by nejvyšší za dobu existence České republiky. Nejhlubší propad zatím státní rozpočet zaznamenal v roce 2003, kdy schodek činil 109 miliard. Letošní rozpočet počítá s deficitem 74,4 miliardy korun, podle Tlustého by však mohl být vyšší kvůli chybějícím penězům na výplatu důchodů.

Významnější změnou v nynější Tlustého verzi je škrtnutí 30 miliard korun, kterými chtěl Sobotka dotovat rozpočet fondu dopravy. "Tlustý přesune plánovanou částku přímo z rozpočtu, a tím se schodek zhorší," napsal server.

Podle analytičky Next Finance Markéty Šichtařové je vždy transparentnější, pokud jsou deficity soustředěny na jednom místě. Pokud se vytvářejí na různých místech, například v mimorozpočtových fondech, je to méně přehledné, řekla ČTK.

Premiér předchozí vlády a předseda ČSSD Jiří Paroubek občanským demokratům doporučil snížení rozpočtového deficitu na 90 až 100 miliard korun. Podle Paroubka je možné 30 miliard získat z privatizace. "Tak se to koneckonců dělo v řadě posledních let bez nějakého velkého povšimnutí. Celý ten povyk, který dělá pan Tlustý, je zbytečný," uvedl.

"Máme úplné embargo říkat cokoli o rozpočtu," cituje Aktuálně.cz ministrova poradce Miroslava Zámečníka. Podle něj návrh před odesláním do sněmovny ještě může změnit pondělní jednání vlády.

Mluvčí ministerstva financí uvedla, že ohledně schodku platí to, co Tlustý řekl před dvěma týdny na tiskové konferenci. Tehdy uvedl, že schodek rozpočtu bude v rozmezí 101 až 127,6 miliardy korun.

Poslední návrh rozpočtu doporučí mírnější nárůst tabákové daně, než navrhoval bývalý šéf státních financí. Mezi oběma variantami však musí definitivně rozhodnout sněmovna. Paroubek označil snížení některých spotřebních daní za nezodpovědné. Není podle něj zřejmé, kde na to ODS ve státním rozpočtu vezme.

Šichtařová připomněla, že na návrhu rozpočtu se začíná pracovat již začátkem předchozího roku, a není tedy možné v něm během několika málo dní uskutečnit zásadní změny. "Ty úpravy, které teď proběhly, jsou v podstatě maximem možného a větší úpravy momentálně dělat nejde," dodala.

Tlustý prý také odmítl zlepšit rozpočet tím, že v dividendách rozpustí zisk energetické firmy ČEZ, v níž stát vlastní dvoutřetinový podíl. Ta by letos měla vydělat 30 miliard.

"Pokud se Tlustý nepokusil někde ušetřit alespoň pět miliard, je to škoda," řekl serveru bývalý vicepremiér Jiří Havel.
S kritikou návrhu rozpočtu na příští rok již vystoupila i centrální banka. Podle viceguvernéra Luďka Niedermayera se rýsuje nejhorší a nejnebezpečnější rozpočet za poslední léta.

Špatný stav veřejných financí a neuskutečnění reforem výdajů státního rozpočtu také zřejmě povede k tomu, že Česká republika nepřijme euro v roce 2010, jak se původně předpokládalo. Vyplynulo to z vyjádření guvernéra České národní banky Zdeňka Tůmy a premiéra Mirka Topolánka po jejich úterní schůzce.