Česká ekonomika pokračuje v nadstandardních výkonech, které byly nastartovány náběhem nových kapacit ve zpracovatelském průmyslu a nyní je podporuje investiční oživení v zemích EU. Na výsledky HDP za druhé čtvrtletí tak reagoval analytik HVB Bank Pavel Sobíšek. Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí zpomalila růst na 6,2 procenta z 7,1 procenta v prvním čtvrtletí.


Podle rektora Vysoké školy ekonomické Richarda Hindlse je rychlejší vývoj spotřeby domácností důsledkem pozitivního vývoje na trhu práce, tedy rostoucích příjmů domácností. "Jestliže hlavním tahounem ekonomického růstu byl v loňském roce zahraniční obchod, nyní se do popředí dostává vedle stále významných investic i spotřeba domácností," dodal.


David Navrátil z České spořitelny uvedl, že ČNB bude zpřísňovat měnovou politiku. "Letos ale ještě zvýšení sazeb nečekám díky kurzu koruny," dodal s tím, že sazby by mohly vzrůst na 2,75 procenta v prvním čtvrtletí 2007.


I přes pokles růstu česká ekonomika podle Pavla Sobíška z HVB Bank stále pokračuje v nadstandardních výkonech, které byly nastartovány náběhem nových kapacit ve zpracovatelském průmyslu a nyní je podporuje investiční oživení v zemích EU.

"Dnešní velký statistický pátek přinesl dobrá čísla, nicméně v poslední době jsme se namlsali i lepšími výsledky," doplnil analytik Raiffeisenbank Aleš Michl. "Daří se automobilkám, spotřebu domácností umocňují nejnižší úrokové sazby v Evropské unii a rovněž i ekonomika Německa se konečně probudila," dodal.


Podle Radomíra Jáče z PPF Zaset management je hlavní příčinou zpomalení tempa růstu české ekonomiky ve 2. čtvrtletí horší vývoj čistých exportů, a to v důsledku slabšího tempa růstu vývozů. "Poměrně překvapivě vykázaly další zrychlení růstu spotřebitelské výdaje domácností. Vzhledem k vývoji reálných mezd jsme čekali spíše mírné zpomalení růstu spotřeby domácností," řekl Jáč.



Analytici upozornili na to, že se mění trendy ve struktuře českého HDP. Stále více podle Michla získává na dynamice spotřeba domácností, která tvoří zhruba polovinu produktu. Letos její růst atakuje čtyři procenta, loni byl 2,4procentní. "Největším rizikem ekonomického růstu je nyní fiskální nestabilita. Pokud se vláda a posléze Parlament nedohodnou na rozumném rozpočtu, oslabí to korunu. Dlouhodobě to pak způsobí tlak na růst úrokových sazeb a zdražení hypoték,"dodal Michl.


Vyšší domácí poptávka mění náhled na možnosti dalšího zlepšování obchodní bilance a je argumentem proti posilování koruny, míní Sobíšek. Podobně jako v Německu a dalších zemích EU, také v tuzemsku je růst HDP podle něj zřejmě již za zenitem a v druhé polovině roku bude mírně zpomalovat. "To nic ale nemění na tom, že se 2006 zapíše jako třetí rok v řadě s růstem blízko šesti procent," poznamenal.


Po zveřejnění dnešní statistiky je podle Vladimíra Pikory z Next Finance jasné, že ČR přestala být premiantem regionu. Z první příčky nás růstem o 6,7 procenta vytlačilo Slovensko. Třetí pozici obsadilo s 5,5 procenty Polsko a Maďaři mají růst jen ve výši 3,8 procenta. "Aby však čísla byla plně srovnatelná, musíme si uvědomit, že v české ekonomice je nejvyšší životní úroveň ze všech zemí regionu. A již jednou vysoký základ se zvyšuje obtížněji než základ nízký," upozornil Pikora. I tak ale podle něj Slováci Česko dohání.


Z pohledu odvětví je podle Petra Dufka z ČSOB zřejmé, že ekonomický růst ČR je v posledních dvou a půl letech jednoznačně v rukou průmyslových firem. "Tento fakt odráží dřívější masivní investice především podniků pod zahraniční kontrolou, které svoji produkci směřují z větší části na export," uvedl.


Rychlé dohánění ekonomik západní Evropy bude podle Pikory postupně zpomalovat s tím, jak bude ekonomika ČR růst ze stále vyššího základu. "Naopak dohánění průměru EU bude celkem snadné. Čím více nových chudých zemí vstoupí do Unie, tím rychleji se budeme dostávat k průměru. Nemá smysl se proto porovnávat s průměrem Unie, ale s průměrem eurozóny," upozornil.


Jáč upozornil na to, že z pohledu inflace HDP za 2. čtvrtletí přináší nepříjemnou zprávu v tom směru, že potvrzuje snižující se roli čistých vývozů coby tahouna hospodářského růstu. "Tuto štafetu v případě české ekonomiky přebírá domácí poptávka, což do budoucna může znamenat zmírnění tendence koruny k dalšímu posilování a naopak riziko, že v ekonomice se postupně začnou objevovat inflační tlaky ze strany rostoucí poptávky," konstatoval.