Představenstvo petrochemické skupiny Unipetrol svolalo na 29. září mimořádnou valnou hromadu. O její svolání požádal jeden z menšinových akcionářů, společnost Goldenfrazil Limited. Sdělila to bez bližších podrobností sdělila mluvčí Unipetrolu Daria Kulinska.

"Jsme potěšeni, že Unipetrol zareagoval na naší žádost takto rychle," řekl mediální zástupce Goldenfrazil Radek Zeman. Firma chce usilovat především o změnu stanov Unipetrolu. Majoritní vlastník holdingu, polská společnost PKN Orlen, učinil podle Zemana na minulé valné hromadě ve stanovách takové úpravy, které zamezují minoritním akcionářům přístup k informacím o hospodaření firmy a strategických záměrech a cílech.

"Jde nám hlavně o informace o prodeji společností Kaučuk a Spolana. Z tisku máme zprávy o tom, že vedení Unipetrolu nevyjednává se zájemci, kteří dali nejlepší nabídky," uvedl Zeman. Vyjádření představitelů PKN Orlen se zatím nepodařilo získat.

Podobně jako Goldenfrazil proti jednání Unipetrolu protestuje i nizozemská společnost Middle Europe Investments (MEI), která spravuje asi 15 procent akcií pardubického Parama. I to je členem skupiny Unipetrol. MEI dokonce před několika dny podala u České národní banky podnět na prozkoumání možného porušení zákonných povinností společnosti Paramo.

"Máme podezření, že Paramo nepřípustně zvýhodňuje hlavního akcionáře, tedy Unipetrol. Jednání Parama také znemožňuje minoritním akcionářům získat informace týkající se zásadních kroků této společnosti," uvádí se v prohlášení MEI.