Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen se v červenci zrychlilo na 2,9 procenta. V červnu vzrostly spotřebitelské ceny o 2,8 procenta, oznámil Český statistický úřad (ČSÚ).
Většina ekonomů očekávala zrychlení tempa až na tři procenta. Proti červnu se ceny v obchodech zvýšily o 0,4 procenta.
Rostly především ceny rekreačních pobytů.


V meziměsíčním srovnání mělo na růst spotřebitelských cen vliv sezónní zdražení dovolených s komplexními službami. V dopravě vzrostly ceny pohonných hmot o 1,6 procenta. Promítlo se zde i zavedení poplatku 700 Kč za zkoušku z odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel.
Snižující vliv měl pokles cen oděvů i obuvi shodně o 2,5 procenta hlavně vlivem nižších cen letního sortimentu. Pokles nastal i u potravin a nealkoholických nápojů, který způsobily zejména nižší ceny brambor, ovoce a čerstvé zeleniny. Vlivem přeřazení do snížené sazby DPH byla levnější i čokoláda a čokoládové výrobky, káva, čaj a některé další potraviny. Na druhé straně některé druhy potravin podražily, například pekárenské výrobky či vepřové maso.


Služby jsou stále dražší
Pokud bychom rozdělili spotřebitelský koš na zboží a služby, poklesly ceny zboží meziměsíčně o 0,1 procenta. Ceny služeb naopak podražily o 1,4 procenta. "I při meziročním porovnání vidíme, že ceny služeb rostou výrazně více. To jen odráží trend zdražování lidské práce," uvedl hlavní analytik Next Finance Vladimír Pikora. Tento vývoj přitom bude pokračovat, neboť v porovnání se západní Evropou je u nás práce stále velmi levná, dodal.


Ke zdražování přispívá růst cen energií
V meziročním srovnání nastalo zrychlení cen zejména u potravin a nealkoholických nápojů. Nejvýznamnější vliv měly ale změny cen za bydlení, vodu, energii a paliva.
Na snížení cenové hladiny měl naopak vliv podobně jako v minulých letech pokles cen odívání a obuvi, bytového vybavení a zařízení domácnosti.