Na pražské burze opět zavládla nákupní nálada. Z předních akcií patřily k nejúspěšnějším společnosti Erste Bank, ČEZ a Zentiva. Podle obchodníků se zvýšila i obchodní aktivita. Index PX o 1,23 procenta na hodnotě 1402 bodu, uvedla burza.
Optimismus pražskou burzu neopouští ani v průběhu úterní seance, uvedl analytik Patria Direct Vladimír Vávra.


Nejvíce obchodované akcie elektrárenské skupiny ČEZ získaly 1,46 procenta na 794,5 koruny, když během dne dosáhly i ceny 797 korun za akcii. Akcie tak reagovaly na zprávu o předpokládaném růstu cen elektřiny. Náš největší výrobce energie oznámil, že rostoucí spotřeba energie a blížící se konec životnosti elektráren ve střední Evropě vyžene ceny elektřiny výše. Rekordní spotřeba elektřiny navíc byla v prvním pololetí a vysoké odběry proudu kvůli velkému horku pokračují.


Akcie rakouské banky Erste zpevnily o 2,03 procenta na 1257 korun. silný růst zaznamenal také výrobce léčiv Zentiva, jehož akcie posílily o 1,78 procenta na 1086 korun.


Přesně o procento posílily po včerejším zveřejnění pololetních výsledků akcie Telofóniky O2, když uzavřely na 484,4 korun. Komerční banka přidala 0,56 procenta na 3242 korun ovlivněna jednak včerejším doporučením "kupovat" od Citigroup a dnešním bezmála 2procentním růstem maďarské OTP.
Akcie CME si připsaly 0,4 procenta a zakončily na ceně 1256 korun. Philip Morris rostl i navzdory zprávám indikujícím pokles prodejů a poklesu tržebního podílu společnosti o 0,25 procenta a uzavřel na 12 080 korunách.


Nejnižší přírůstek z devíti předních emisí obchodního systému SPAD měla realitní firma Orco, která si polepšila o 0,09 procenta na 2322 korun.
Jedinou emisí, která klesla, byly akcie Unipetrolu. Ty ztratily 0,03 procenta a uzavřely na 199,1 korun.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru