Všichni dotázaní se obávají hlavně průtahů při sestavování nové vlády, kdy se zastaví veškerá činnost exekutivy. Vesměs by si přáli vládu, která by prosadila daňové či důchodové reformy. Velká koalice však podle nich reformy spíše zbrzdí, vyplývá z exkluzivní ankety pro server iHNed.cz

Vybraným "kapitánům průmyslu" byly položeny následující otázky:

  1. Jak jste spokojen (-a) s výsledkem voleb?
  2. Jak výsledek voleb ovlivní vaši firmu nebo odvětví, jehož jste představitelem?
  3. Jakou vládu preferujete - menšinovou nebo vládu velké koalice?

Jaroslav Míl, prezident Svazu průmyslu a dopravy:
1.
 S výsledkem spokojen nejsem, při patové situaci bude dlouho trvat, než se podaří sestavit stabilní vládu.
2. Průmysl naštěstí funguje nezávisle na vládě, takže zde budou vlivy minimální. Je ale ohroženo čerpání z evropských fondů v dalším plánovacím období. Zatím není nic připraveno, nezačala ani oficiální jednání s Evropskou unií, takže je nepochybné, že se vše zpozdí a projekty se rozhodně nezačnou přijímat už od Nového roku.
3. Rozhodně si nepřeji velkou koalici - neosvědčila se ani v Německu. Podle mne nebude schopna řešit žádné problémy, natož prosadit daňové či penzijní reformy. Z malých problémů se tak postupně stanou velké a z velkých zcela neřešitelné. Velká koalice nebude také schopna zrušit velmi problematické zákony, přijaté těsně před volbami ve spolupráci ČSSD a KSČM. Mám na mysli zákoník práce, zákon o neziskových nemocnicích či zákon o registračních pokladnách.

Martin Jahn, člen představenstva Škoda Auto, bývalý vicepremiér pro ekonomiku:
1.
Po volbách nastala bohužel nejkomplikovanější situace, jakou si kdo mohl představit.
2. Naši firmu výsledek voleb neovlivní, parametry ekonomiky jsou naštěstí dobře nastartovány, možná jen koruna a akcie mírně oslabí, ale jen nakrátko.
3. Česká republika potřebuje stabilní vládu. Tou je bezesporu vláda velké koalice. Osobně ji ale nepreferuji, protože bude dosti obtížně prosazovat potřebné reformy. Na některých by se však i velká koalice mohla shodnout, takže bych nebyl až tak pesimistický.

Pavel Švarc, generální ředitel a předseda představenstva a. s. Čepro:
1.
Výsledek voleb odráží polarizaci ve společnosti, Česká republika je však už natolik demokratická a vyspělá země, že nepředpokládám žádný vliv na její ekonomiku.
2. Na naši firmu volby žádný vliv mít nebudou. Výsledky naší firmy ovlivňuje především kurz dolaru vůči koruně, cena ropy na světových trzích a cena ropných produktů na burze v Rotterdamu. Na tyto faktory mají volby vliv jen minimální.
3. Preferuji vládu, která přinese v co nekratší době stabilitu.

Ondřej Fryc, předseda představenstva Internet Mall
1.
Nejsem spokojen. Patová situace nebo slabá vláda Českou Republiku daleko neposunou (otázkou je, zdali ji vůbec někam posunou a jestli to bude kupředu). Jsem zastáncem většinového systému. Ať je zvolen kdokoli, má dostat šanci ukázat, co v něm vězí.
2. Nejistota ovlivní negativně celou ekonomiku. Nejistota v budoucnost navíc velice negativně ovlivňuje spotřebitelskou poptávku a lidé méně často obnovují vybavení domácnosti. Zároveň taková nerůstová nálada nemotivuje lidi zkoušet nové věci, a to se týká jak nových produktů, tak i nových nákupních zvyklostí (tedy i nákupu na internetu).
3. Preferuji změnu volebního systému a vypsání nových voleb.

Alena Vitásková, předsedkyně představenstva a.s. Pražská teplárenská:
1.
Z výsledku voleb rozhodně nadšená nejsem, nerozhodný výsledek není dobrý pro vyjednávání o vládě.
2. Pro naši firmu by bylo dobré, kdyby se prosadilo snížení daní a zjednodušení administrativy. Nevím, zda se to při současném rozložení sil ve sněmovně podaří prosadit.
3. Preferovala bych vládu, které se podaří prosadit reformy, které jsou pro tuto zemi podle mého názoru velmi potřebné - reformu veřejných financí, daňovou reformu, reformu penzijního systému. Nevím, zda se to podaří vládě velké koalice, která je asi nejpravděpodobnější variantou.

Martin Půček, tajemník Svazu vinařů ČR:
1.
Výsledek voleb hodnotím jako špatný.
2. Vinaři na výsledku voleb rozhodně prodělají. Nikdo se nebude zabývat vyjednáváním s Evropskou unií o dotacích a dalších úlevách pro naše vinaře, zpozdí se i příprava na další plánovací období čerpání z evropských fondů.
3. Vláda velké koalice, která je nejpravděpodobnější, nic dobrého nepřinese, protože se na ničem nebude schopna dohodnout a tudíž neprosadí vůbec nic.

Ivan Ottis, generální ředitel a předseda představenstva a. s. Paramo:
1. Volby nedopadly zrovna optimálně, nicméně život i ekonomika půjdou určitě dál, neboť nejdůležitější zákony i další parametry už byly nastaveny.
2. Z výše uvedených důvodů si myslím, že naši firmu volby nijak neovlivní.
3. Vláda by měla vydržet pokud možno po celé čtyři roky. nepochybně se teď odehrají složitá vyjednávání, ale politici jsou konec konců placeni za to, aby dokázali i nynější složitou povolební situaci vyřešit. A já věřím, že se jim to podaří.

Miloslav Mašek, generální ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví:
1.
Po volbách nastala bezesporu poměrně složitá situace.
2. Na stavebnictví vždy změna politické či hospodářské situace dopadne jako první. Proto bych si přál co nejdříve stabilní vládu.
3. Přál bych si vládu, která by dokázala prosadit tolik potřebné reformy a zároveň by byla stabilní. Jen nevím, zda to lze za současné situace skloubit.

Jan Veleba, prezident Agrární komory:
1.
Nejsem spokojen, výsledek je špatný jak pro pravici, tak pro levici, protože je silně omezuje při sestavování vlády.
2. Určitě je ohrožena příprava na čerpání z evropských fondů v dalším plánovacím období, počínajícím rokem 2007. Například zaměření operačního programu, navazujícího na zemědělský strukturálního fondu EAFRD, nebylo ještě projednáno ani na ministerstvu zemědělství, natož aby šlo už do vlády. Tato vláda už strukturu nových operačních programů neprojedná a nová vláda o tom bude jednat nejdříve v srpnu. Pak bude následovat šestiměsíční jednání s Bruselem, takzvaná notifikace. Je tedy jasné, že od ledna se nové programy v žádném případě nerozběhnou.
3. Já osobně bych preferoval vládu velké koalice, protože ji považuji za nejstabilnější variantu.

Miroslav Koberna, šéf Potravinářské komory:
1. Nelíbí se mi, že kvůli nerozhodnému výsledku voleb se jednání o nové vládě zřejmě protáhnou.
2. Mám strach, že se zastaví příprava na další plánovací období Evropské unie, včetně jednání o zemědělských dotacích či kvótách na potraviny. Zpoždění nám omezí přísun peněz.
3. Byl bych rád, kdyby co nejdříve vznikla akceschopná vláda, která by dokázala komunikovat a řešit problémy. Osobně bych preferoval spíše pravicovou vládu, aby byla schopna prosadit nutné reformy. Vláda velké koalice v Německu prokazuje, že takový typ vlády není příliš akceschopný a nedokáže prosadit prakticky nic.