Pražská burza zažila rekordní propad. Ztrácely všechny tituly, největší poklesy zaznamenaly Unipetrol, Philip Morris a Zentiva. Akciový index PX oslabil o 5,94 procenta na 1345,7 bodu, což je třetí největší jednodenní propad v historii.
Během obchodování se dostal index PX skoro až na úroveň 1330 dodů a dotkl se tak sedmiměsíčního minima. Analytici připisují tento propad negativní náladě na světových trzích, kdy většina investorů pouštěla riskantnější akcie z důvodu padajících cen komodit a spekulacím, že porostou úrokové sazby.


Po poledni se rapidně zvýšila aktivita na burze. Pokles kurzů aktivoval "stop-loss" příkazy domácích investorů, které poslaly jednotlivé tituly ještě hlouběji do záporu.
Za poklesem stojí podle Bohumila Pavlici z BH Securities nedostatek kupců na pražské burze. "I malé objednávky na prodej pak sníží cenu," dodal. Prodejci jsou podle něj především ze zahraničí.
Pod největším prodejním tlakem se nacházel Unipetrol, který ztratil 13,29 procenta, což znamenalo pokles na 209,40 koruny. Philip Morris klesnul o 12,10 procenta na 10.276 korun. Zentiva ztratila 8,57 procenta na 1078 korun.


Ostatní tituly vykázaly nižší ztráty. Společnost CME odepsala 7,11 procenta a uzavřela na 1294 korunách. Český Telecom klesl o 6,98 procenta na 438,70 koruny a Orco 4,76 procenta na 2443 koruny.
Komerční banka ztratila 6,78 procenta na 3161 korun. Emise Erste Bank klesla o 4,67 procenta na 1266 korun, respektive EBSN klesla o 4,73 procenta na 1249 korun.
Nejmenší pokles nakonec zaznamenaly akcie ČEZu, které odepsaly 3,29 procenta a uzavřely na 732 korunách.


Podle obchodů klesla pražská burza v regionu na dno
Pražská burza klesla objemem březnových obchodů s akciemi až na poslední místo z trhů ve střední Evropě. V celém prvním čtvrtletí jí pak patřilo třetí místo za Vídní a Varšavou. Loni ale v těchto obdobích celému regionu poprvé v historii vévodila, vyplývá ze statistiky Federace evropských burz (FESE).
Z údajů federace vyplývá, že burzu v Praze letos jako jedinou část investorů opustila. Naproti tomu v přilehlých státech obchody přibývaly a na rakouském akciovém trhu se aktivita rozrostla dokonce na dvojnásobek. Podle obchodníků se v tuzemsku naplno projevila úzká nabídka akcií.


"Nevýhodou pražské burzy je obecně nižší počet velkých titulů v porovnání s Varšavou a Budapeští. Odchod jakéhokoliv titulu by byl deprimující," uvedl Petr Hlinomaz ze společnosti BH Securities. Český trh se také stal po ohromných nárůstech méně atraktivní, na rozdíl od loňska neběží žádná privatizace a slabší je i akviziční aktivita firem.
Zhruba tři čtvrtiny všech obchodů s akciemi v prvním čtvrtletí obstaraly akcie společností ČEZ, Komerční banka, Zentiva a Český Telecom. Hned za touto čtveřicí následovala rakouská Erste Bank, nejobchodovanější ze tří zahraničních akcií kótovaných v Praze.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru