I při vysokém růstu ekonomiky, které dosahuje tempa šesti procent za rok, klesá nezaměstnanost o pouhých 0,5 procenta, uvedl ekonom ČS David Navrátil. Poukázal přitom na statistické údaje, podle kterých polovinu všech nových pracovních míst loni obsadili cizinci.
Statistiky ukazují, že celkově v ČR pracovalo na konci roku 2005 celkem 219 tisíc cizinců. Z toho 152 tisíc jako zaměstnanci a 67 tisíc podnikalo. Meziročně se zvýšil počet pracujících cizinců o 26 procent, tedy celkově o 46 tisíc. Podíl cizinců zaměstnaných v průmyslu je podle údajů z roku 2004 cca 30 procent.
Podle Navrátila je tento trend důsledkem systému sociálních dávek, jenž nemotivuje jejich příjemce k práci. Negativní vliv podle analytika ČS mají rovněž vysoké platby zaměstnavatelů, kdy se daně a pojistné podílejí až 50 procenty na celkových mzdových nákladech.


Česká ekonomika poroste i v příštím roce
Podle Navrátila bude letos i v příštím roce růst HDP pokračovat, i když volnějším tempem. Pro rok 2007 odhaduje růst HDP o 4,7 procenta. Nejvýznamnějším růstovým faktorem je i nadále vývoz. Letošní obchodní bilanci očekávají experti ČS v přebytku 61 miliard Kč, což je dosud nejlepší výsledek. Loni přebytek činil 40 miliard, zatímco v roce 2004 byla bilance ještě záporná.
Český vývoz pohánějí velké zahraniční investice, pokles dovozní náročnosti, růst světové ekonomiky a významně automobilová výroba. V letošním roce vyrobí automobilky v ČR zhruba 800.000 aut. Z ČR se tak stává automobilová velmoc, což přináší i možná rizika do budoucnosti, kdy budou investoři vyhledávat nové příležitosti na východě.


Koruna investorům vydělá
Česká koruna bude podle Navrátila stagnovat okolo 28,50 Kč/EUR. Ani po červnových volbách však neočekává její propad. Koruna tak stále přináší investorům zaručené výsledky v dlouhodobějším horizontu. V příštích letech bude koruna pravděpodobně posilovat až do přijetí eura. České ceny, které jsou v současnosti zhruba na 50procentní úrovni cen starých členských států EU, se postupně dorovnávají tempem přibližně tři procenta ročně. Po přijetí eura bude vlivem vyrovnávání cenových hladin větší tlak na inflaci, tvrdí experti ČS.
Česká národní banka v příštích týdnech zřejmě zvýší úrokové sazby na 2,25 procenta a během roku 2007 může přistoupit k jejich zvýšení na 2,75 procenta. "Jestliže Evropská centrální banka přistoupí ke zvýšení sazeb, ČNB nemůže zůstat pozadu," uvedl Navrátil.


David Navrátil upozornil na relativně pomalý růst spotřeby, který pro letošek odhaduje na 3,8 procenta, vzhledem k celkovému růstu ekonomiky. Příčinami jsou podle něj malý růst reálných mezd, nižší tržby vlivem silné koruny a vysoké ceny energií, které vyrovnají pozitivní dopad očekávaného snížení daně z příjmu právnických osob.


Růst spotřeby se nijak výrazně nepromítne v míře inflace. "Rychle rostoucí ekonomika inflaci neurychluje, neboť na inflaci se stále podílejí regulované ceny 60 procenty, zatímco poptávková inflace pouze 30 procenty," upřesnil Navrátil. Regulované ceny se přitom během příštího roku budou zvyšovat hlavně u cen za plyn, elektřinu, nájemné a cigarety.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru