Meziměsíční pokles cenové hladiny ovlivnil podobně jako v loňském březnu pokles sezónních cen zimních dovolených o 3,2 procenta. Druhý měsíc pokračoval pokles cen potravin a nealkoholických nápojů, poklesly ceny drůbeže, ovoce mírného pásma a čerstvé zeleniny.
Naopak ceny brambor vzrostly, mouky a více než o jedno procento byly vyšší ceny másla, jižního ovoce, kakaa a kávy. V dopravě klesly ceny pohonných hmot o 0,5 % a mírně se snížily ceny osobních automobilů. Pokles cen pokračoval v oddílech zařízení a provoz domácností a odívání a obuv.
Opačný vliv na úroveň cenové hladiny mělo zvýšení cen v oddíle zdraví, kde vzrostly ceny lázeňských pobytů o 3,6 procenta a ceny léčiv o 1,0 procenta. V oddíle ostatní zboží a služby se zvýšily hlavně ceny služeb osobní péče.


Meziroční inflace stejná jako v únoru

Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v březnu stejně jako v únoru o 2,8 %. U většiny oddílů spotřebního koše byla meziroční úroveň cenové hladiny v březnu stejná jako v únoru nebo se lišila o 0,1 procentního bodu směrem nahoru i dolů. Ke zpomalení cenového růstu došlo zejména u dopravy v důsledku zmírnění meziročního růstu cen pohonných hmot na 10,9 % ze 13,9 % v únoru.
Vliv jednotlivých oddílů spotřebního koše na meziročním přírůstku indexu spotřebitelských cen zůstal v březnu stejný jako v únoru. Největší podíl měl i nadále oddíl bydlení, voda, energie a paliva, kde ceny zemního plynu byly vyšší o 25,4 %, elektřiny o 9,0 %, tepla a teplé vody o 11,3 %. Druhý v pořadí byl oddíl doprava v důsledku vyšších cen pohonných hmot a dále oddíl pošty a telekomunikace, kde ceny veřejných telekomunikačních služeb byly vyšší o 14,6 %.
Naopak na snižování cenové hladiny působil zejména pokles cen odívání a obuvi, bytového vybavení a zařízení domácnosti, potravin a nealkoholických nápojů. Z bytového vybavení a zařízení domácnosti klesly ceny velkých přístrojů pro domácnost o 4,4 % a malých domácích spotřebičů o 5,0 %. Z potravin byly výrazně nižší než loni zejména ceny mouky o 9,7 %, ovoce mírného pásma o 14,7 % a cukru o 11,5 %.

Ceny zboží úhrnem vzrostly o 2,2 %, ceny služeb o 3,7 %.


Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v březnu 2,2 %, tj. o 0,1 procentního bodu více než v únoru 2006.

Meziroční přírůstek průměrného harmonizovaného indexu spotřebitelských cen (HICP) 25 členských zemí EU byl podle předběžných údajů v únoru stejně jako v lednu 2,2 %. Nejvíce vzrostly ceny v Lotyšsku, nejméně v Polsku a Švédsku. Na Slovensku zrychlil cenový růst v únoru na 4,3 % (ze 4,1 % v lednu). V Německu byl cenový růst v únoru již třetí měsíc 2,1 % .
V ČR klesl meziměsíčně HICP v březnu o 0,1 %, meziroční přírůstek zůstal stejný jako v lednu a únoru, tj. 2,4 %. Bleskový odhad meziročního růstu HICP pro eurozónu za březen 2006 je 2,2 %, jak uvedl Eurostat.