Česká měna ve čtvrtek vůči dolaru oslabila téměř o 30 haléřů na 23,95 Kč/USD. Důvodem bylo prudké posílení dolaru na světových trzích. K euru koruna ztratila až odpoledne a uzavřela obchodování na mírně slabší hodnotě 28,70 Kč/EUR.


Ke skokovému oslabení měny až na 28,78 Kč za euro přispěl i viceguvernér ČNB Miroslav Singer prohlášením, že centrální banka může snížit úrokové sazby. Podle něj budou investoři ze snížení "velmi překvapeni" tak, jako byli překvapeni v únoru, když banka sazby nesnížila.


Podle Markéty Šichtařové z Next Finance koruna stále pokračuje v započatém oslabujícím trendu vůči euro, i když jen o několik haléřů za den. V dalších dnech se na trhu zřejmě neobjeví žádné důležité makroekonomické údaje, a koruna by tak mohla oslabit nad 28,80 Kč/EUR. Teprve v delším horizontu by se česká měna měla vrátit k posilování.
"Tím jediným, co by mohlo plíživé oslabování koruny k euru zastavit, by byla náhlá vlna přílivu spekulativního kapitálu do celé střední Evropy," řekla Šichtařová s tím, že to je málo pravděpodobné. Spekulativní kapitál se totiž nyní koncentruje na americký dolar. Tomu nahrává i očekávané další zvýšení úrokových sazeb.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru