Nestanou se biopaliva zdrojem podobně gigantických daňových úniků jako byly v devadesátých letech lehké topné oleje? Jak tomu lze zabránit? Na to jsme se zeptali poslance za ODS a stínového ministra zemědělství Jiřího Papeže.

Co říkáte informaci, že kvůli korupci v programu biopaliv se policie zajímá už i o náměstka ministra dopravy Petra Pospíchala? Myslíte, že se dají očekávat další obvinění?
"Je to zatím jen špička ledovce, která dokazuje zkorumpovanost celé státní správy."

Program biopaliv se netýká jen ministerstva dopravy, ale i dalších dvou ministerstev - zemědělství a životního prostředí. Není divné, že těmto dvěma institucím se obvinění zatím vyhýbají?
"Vypadá to, že lobbisté si pro korumpování vybrali hlavně lidi z ministerstva dopravy. Nicméně hlavním koordinátorem programu biopaliv je ministerstvo životního prostředí. Podle mne lze rozhodně očekávat, že ani jemu se obvinění nevyhnou, což platí i pro ministerstvo zemědělství. Konkrétní jména po mně ale nechtějte."

Korupce se týkala zřejmě později zrušeného tendru na udělování licencí na výrobu biolihu, ne? Co bude dál? Lze korupci v programu biopaliv zabránit nebo ji alespoň omezit?
"Tendr na udělování licencí byl pro korupci přímo ideálním prostředím, jednotlivé lihovary lobovaly, aby právě ony se dostaly mezi těch pět vyvolených, kteří získají licenci na výrobu biolihu a nárok na vrácení spotřební daně, což je ideální pro daňové úniky. Nakonec k témuž názoru dospěla i vláda, když tendr zrušila. Navíc námitky měla i Evropská komise, když v prosinci loňského roku vyzvala českou vládu ke stažení žádosti o notifikaci výroby biopaliv, protože usoudila, že by mohlo jít o selektivní podporu.
Vláda podala vysvětlení, nicméně ještě začátkem března přišel další dopis z Bruselu, kde komise stále vyjadřuje určité výhrady ke zvolenému systému, podle ní je stále příliš selektivní. Komise tvrdí, že snížená spotřební daň by se musela týkat nejen domácí výroby biopaliv, ale i dovozu.
Proto si myslím, že vracení spotřební daně není ideální, ostatně ani Evropská komise nám ho nechce povolit, přestože v jiných státech to tak funguje. Lepší by bylo podporovat přímo zemědělce - pěstitele obilí pro nepotravinářské účely a řepky, což nyní navrhuje ministerstvo financí.
Nicméně vláda k notifikaci do Bruselu naposledy poslala systém, který rovněž nahrává korupci, a komisi se příliš nelíbí. Správa hmotných rezerv, což je státní instituce, by registrovala oprávněné výrobce a tudíž rozhodovala, kdo bude biolih vyrábět, a také, kdo ho bude pak přimíchávat do benzinu. To je opět semeniště pro korupci, zase by rozhodovali o všem státní úředníci."

A kdyby dotaci dostávali jen zemědělci?
"To je podle mne z hlediska prostoru pro korupci nejméně rizikový systém, rozhodně lepší, než třeba dotovat investice do výroby biolihu. Každý by se mohl svobodně rozhodnout, zda bude pěstovat obilí pro potravinářské nebo nepotravinářské účely. Naopak vracení spotřební daně by přímo nahrávala daňovým únikům, které by mohly být podobně vysoké, jako tomu bylo v devadesátých letech u lehkých topných olejů. Zase budou ale asi o něco dražší pohonné hmoty. Evropská komise by ale byla nejraději, kdyby se výroba biopaliv obešla bez jakékoliv podpory, s čímž já ale příliš nesouhlasím.
Česká republika by si měla ten správný systém zvolit co nejdříve, pokud se mají biopaliva přimíchávat do klasických hmot už od ledna příštího roku. Tato vláda ale do voleb už rozhodnout nestihne. Vždyť do 31. března by vláda měla projednat novelu zákona spotřební dani, a ta není ještě hotova."