Představenstvo Harvardského průmyslového holdingu v likvidaci (HPH) na páteční náhradní valné hromadě nepřipustilo, aby kyperské firmy kolem bývalého šéfa představenstva HPH Borise Vostrého zasáhly do hlasování. Po skončení hromady to řekl Karel Staněk z představenstva HPH. Zástupce druhé strany Tomáš Ševčík považuje postup vedení HPH za porušení práv akcionářů; ti se obrátí na soud.


"Představenstvo nepřipustilo kyperské firmy Vostrého k hlasování," řekl Staněk. Důvody tohoto postupu blíže neupřesnil s poukazem na náročnost a složitost letitého případu. Podle něj ale byl v zájmu akcionářů a dle regulí. Podle Ševčíka byla některým kyperským a možná i jiným akcionářům účast na hromadě znemožněna kvůli údajné neplatnosti plných mocí. "Tito akcionáři se zcela jistě budou bránit soudní cestou a případné další kroky zváží," upozornil Ševčík.


Jednání se podle Staňka zúčastnilo kolem 170 akcionářů reprezentujících méně než 30 procent majetku holdingu, který má základní kapitál 16,5 miliardy korun. Původní valná hromada se před měsícem nemohla konat kvůli nesplnění limitu účasti akcionářů. Náhradní hromada už byla platná při jakékoli účasti podílníků.


Vliv v holdingu se podle informací z tisku měl pokusit získat Vostrý, a to prostřednictvím tří společností, které ovládá. Harms Holding, Intesunion a Deneb Shipping ohlásily Komisi pro cenné papíry, že jednají s Vostrým a bývalou předsedkyní dozorčí rady HPH Janou Sainerovou ve shodě. Vahou hlasů mohly přehlasovat jiné akcionáře a prosadit své zájmy. Podle Ševčíka nejde o "Vostrého kyperské firmy", ale o firmy z majetku Trustu 2, tedy ne o osobní majetek Vostrého.


Hromada měla na programu i účetní závěrku společnosti za roky 2003 a 2004. Majetek holdingu podle této závěrky činil téměř 20,9 miliardy Kč. Podle zprávy likvidátora HPH Zdeňka Častorála spočíval majetek hlavně v zástavních smlouvách a směnkách za firmami zakladatele holdingu Viktora Koženého. Představenstvo se bude dle Staňka dále snažit o návrat majetku do rukou akcionářů. Ševčík ovšem namítl, že kroky, které se dějí, ve prospěch akcionářů nejsou.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru