Od loňského října roste počet zájemců o nemovitost, kteří na nákup nemovitostí využívají vyšší množství hotovosti, zjistil realitní server InOcean a tržiště nemovitostí na internetu. Možnost řešení bytové otázky kombinací různých finančních produktů nabírá na obrátkách. Podle Petra Wimmera, ředitele realitního serveru InOcean, se zvlášť nákup luxusních nemovitostí řeší hypotékou jen jako doplňkovým produktem.


Hypotéku na sto procent nemovitosti využívají mladí
„Stoprocentní hypotéky dnes využívají především mladí lidé, kteří nakupují ve starší zástavbě. Jde o byty do dvou milionů korun,“ uvedl Wimmer a dodal, že ve všech ostatních případech se podíl hypotéky na financování bytu snižuje. Často jde o luxusní byty – tedy od šesti milionů výše – kdy zájemci disponují vyšší částkou v hotovosti například z předchozího prodeje jiné nemovitosti.
Podle Wimmera se nedá ani říct, že by vyšší hotovostí disponovali například pouze lidé ve středním věku s dobrým profesním postavením. Podle jeho slov jde o průřez všemi sociálními skupinami, které využívají vyšší nabídky luxusních bytů.
Při změně bytu prý platí pravidlo: V naprosté většině případů se mění za vyšší standard.


Hypotékám konkurují další finanční zdroje
V minulosti bylo podle zkušeností realitního serveru běžné, že zájemci o nemovitost disponovali v hotovosti částkou mezi třemi sty tisíci až jedním milionem korun. Dnes ovšem už není nijak výjimečné, že poptávající mají k dispozici i čtyřnásobek částky – tedy mezi jedním až čtyřmi miliony korun. Hypotéku pak často využívají jen na 70 nebo i pouhých 50 procent. Zbylou částku pak financují buď kombinací možných finančních produktů, nebo penězi z předchozích prodejů.
V současnosti je lepší dostupnost spotřebitelských úvěrů a například v dalším případě dobíhá stavební spoření všem členům rodiny naráz a naspořenou částku – v případě čtyřčlenné rodiny i více než půl milionu korun – vloží právě do akontace hypotéky. „Jde o zajímavý trend – a v celku logický vývoj. Obvykle jde o mladé lidi a rodiny s rodiči ve středním věku. Obdobně se financují především nemovitosti v nové zástavbě v ceně zhruba do šesti milionů korun,“ shrnul Wimmer.


„V luxusních segmentech se tradičně nakupuje více za hotové, respektive o úvěry není takový zájem,“ potvrdil Jan Urban, ředitel společnosti Simply, jednoho z největších hypotečních makléřů v České republice. Samozřejmě to má podle jeho názoru několik vysvětlení. I tito zájemci mají zájem o výhodnou půjčku, nicméně se nechtějí zaobírat papírováním a zejména pak standardním prokazováním své bonity bance, které dnes s poskytnutím hypotečních úvěrů úzce souvisí. „V neposlední řadě jde často i o zájemce, kteří nejsou schopni formální cestou – například prostřednictvím daňového přiznání – prokázat bance svojí bonitu, byť se splácením úvěru by pak problém asi neměli,“ dodal Urban.