Pražská burza byla pod vlivem oznámení dalších výsledků hospodaření předních firem. Výsledky však nenaplnily očekávání investorů a burza se místo očekávaného posílení zřítila z rekordních hodnot. Hlavní index PX 50 se sesul o 2,33 procenta na 1547,5 bodu a index PX-D odepsal 2,54 procenta na 3979,4 bodu.


"Kvartální výsledky hospodaření blue chips společností nenaplnily vysoká očekávání investorů," uvedl makléř firmy Patria Direct Vladimír Vávra. Podle jiných názorů však část investorů využila dlouhodobě vysokých cen k výběru zisků, což vyvolalo další prodeje.


Nejhůře dopadly akcie Komerční banky, které propadly o 4,02 procenta na 3392 korun. Komerční bance loni klesl čistý zisk na 9,15 miliardy korun z předloňských 9,3 miliardy, trh přitom předvídal mírný růst. Nedlouho po zahájení obchodů byla cena KB kolem 3560 korun.
Akcie Erste Bank odepsaly 1,17 procenta na 1434 korun, když v dopoledni rostly o více než dvě procenta. Erste loni zvýšila čistý konsolidovaný zisk o 36,7 procenta na rekordních asi 20,2 miliardy Kč a k tomu ohlásila další růst zisků a vyšší dividendy. "Celkově hodnotíme výsledky Erste jako velmi dobré," komentoval banku analytik společnosti Cyrrus Petr Bártek.


Elektrárenský ČEZ se zřítil o 3,85 procenta na 829 korun. ČEZ sice loni hospodařil s rekordním ziskem 17,6 miliardy, přesto však třeba analytika společnosti Atlantik FT Romana Cenka zklamal jeho provozní zisk. ČEZ přitom loni vykázal provozní zisk 19,6 miliardy korun, což však bylo výrazně za očekáváním trhu ve výši 21,5 miliardy korun. Ještě před zveřejněním výsledků akcie ČEZ rostly nad rekordních 870 korun.
Také akcie Unipetrolu se svezly o 1,39 procenta na 283,8 koruny. Konsolidovaný loňský zisk Unipetrolu sice překonal očekávání, když činil 3,46 miliardy korun, investoři ovšem v cenách zohlednili sestup akcií mateřské firmy PKN Orlen, mínil makléř Fio burzovní Jan Korb.
Propadla se také Zentiva, které se zbavovali zejména domácí investoři. Po odepsání 1,1 procenta uzavřela na 1171 korunách.
Český Telecom se bez výraznějšího zobchodovaného objemu propadl o 2,06 procenta na 528,5 Kč.
CME ztratila 1,75 procenta a uzavřela na 1401 korunách.


Růst zaznamenaly pouze akcie Orco, které posílily o 0,59 procenta na 2380 korun a Philip Morris přidal 0,38 procenta na 18 065 korun.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru