Česká měna přechodně posílila až na 28,26 Kč/EUR a přiblížila se tak historickému maximu. Důvodem byl výrok premiéra Jiřího Paroubka, že roční zpevňování koruny o 2,5 až tři procenta by nemělo být pro vývozce problémem.
Během dne se pak kurz vrátil na slabší hodnoty a skončil na 28,32 Kč/EUR. "Trh si pravděpodobně už zvykl na občasné premiérovy slovní intervence a nereaguje tak silně," uvedl Tomáš Vlk z Patria Online. Vůči dolaru koruna posílila na 23,72 Kč/USD. Důvodem je oslabování dolaru vůči euru.


Premiér se opět vyjádřil k měně
S ročním zhodnocováním koruny v průměru o 2,5 až tři procenta ročně počítá vládní strategie hospodářského růstu do roku 2013. "Měli by se s tím vyrovnat i exportéři," řekl Paroubek. Koruna je nyní meziročně silnější téměř o pět procent a exportéři se bouří, že je takové tempo likvidační.
Asociace exportérů kvůli rychlému zpevňování měny o víkendu založila krizový štáb, přes který chce koordinovat úsilí o slabší kurz domácí měny a lepší podmínky pro exportéry.
Roční zhodnocování koruny o tři procenta odhaduje i Česká národní banka. V tomto případě však jde podle Tomáše Vlka o dlouhodobé rovnovážné zhodnocování. V současné době, kdy koruna za posledních 12 měsíců zpevnila o 4,8 procenta a nachází se výrazně nad zmíněným dlouhodobým růstovým trendem, se ČNB snaží korunu naopak tlumit.


Domácí měna se v současnosti nachází v jakési latergii a je prakticky necitlivá k výrokům ze strany vlády či centrální banky. Pohnout kurzem by mohlo až čtvrteční zasedání Evropské centrální banky, která bude rozhodovat o úrokových sazbách v eurozóně. Pokud dojde k jejich zvýšení, mohlo by to být pro korunu lehce nepříznivé a urychlit její očekávané oslabení k euru.


Slovenskou korunu katapultovala NBS na rekordní hodnoty
Rozhodnutí Národní banky Slovenska o zvýšení klíčových úrokových sazeb o půl procentního bodu posílilo slovenskou korunu na rekordní úrovně. Krátce po jedenácté byl kurz 37,11 SKK/EUR, zatímco ráno koruna začínala na 37,23 SKK/EUR, řekl ČTK dealer VÚB Mário Mika.
Dosavadní rekord z konce ledna 37,20 SKK/EUR padl už před zveřejněním jednání bankovní rady. Zvýšení sazeb o 0,5 procentního bodu korunu ještě povzbudilo. Ekonomové totiž vesměs počítali s růstem sazeb jenom o 0,25 procentního bodu.
Podle dealera bude koruna zřejmě ještě posilovat. "Tlak na 37,00 (SKK/EUR) poroste," řekl Mika.
Koruna si dopoledne polepšila i vůči dolaru, když se posunula na 31,25 SKK/USD z pondělního závěru 31,44 SKK/USD.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru