Obchodování s českou měnou bylo zcela klidné. Vůči euru se koruna uzavřela na úrovni 28,33 Kč/EUR. Vůči dolaru mírně oslabila na 23,91 Kč/USD.
Dnešní oznámení asociace exportérů, že kvůli příliš silné koruně založili krizový štáb, nemělo na kurz žádný vliv.
Podle analytičky Next Finance Markéty Šichtařové domácí měna v příštích týdnech ale posilovat nebude a během jara naopak oslabí.


Do pondělního obchodování nezasáhla žádná podstatná zpráva a ani okolní trhy nedaly koruně impuls k většímu pohybu. Maďarská centrální banka ponechala úrokové sazby beze změny.
Zítra bude jednat o sazbách polská centrální banka. „Je pravděpodobné, že rozhodnutí NBP bude provázet nervozita a větší volatilita na zlotém, která se asi projeví i na ostatních měnách v regionu,“ uvedl Tomáš Vlk z Patria Online.


Vývozci se chtějí bránit proti silné měně
Exportéři tvrdí, že posílení koruny v posledních měsících způsobí propouštění a likvidaci řady výrobců, protože za své zboží dostávají v zahraničí v přepočtu stále méně peněz. Roční ztráty odhadují na 15 až 20 miliard korun. Z nepřiměřeně rychlého posilování koruny obviňují Českou národní banku a vládu.
Ministerstvo financí tvrdí, že se snaží nadměrnému posilování koruny zabraňovat například převodem výnosů z privatizace. ČNB se současná úroveň kurzu také nelíbí, možnost ovlivnit kurz je však prý omezená. Hlavním cílem banky je totiž cenová stabilita.
Podle ekonomů však za rychlé posilování české měny nemůže ani ČNB, ani vláda, ale dobré výsledky českého hospodářství.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru