Česká národní banka by měla zvážit snížení úrokových sazeb jako pojistku proti prudkému růstu kurzu koruny, řekl člen bankovní rady ČNB Jan Frait agentuře Reuters. Dodal, že silná domácí měna podle jeho názoru sníží inflaci i hospodářský růst. Tomu by redukce sazeb mohla pomoci zabránit.
"Jsme malá ekonomika. Posilování koruny je šok, který může mít dopady jak na ekonomickou aktivitu, tak na inflační očekávání a očekávání ohledně chování samotné centrální banky," vyjádřil bankéř obavy.


Frait naznačil, že by na setkání rady 23. února mohl navrhnout snížení dvoutýdenní reposazby. ČNB minulý měsíc ponechala sazby beze změny na dvou procentech. Dva členové bankovní rady však vyzvali ke snížení o čtvrt procentního bodu, píše agentura Reuters.


"Toto vyjádření potvrdilo náš názor, že by centrální banka mohla snížit sazby na konci února, pokud zůstane koruna silná," prohlásila analytička ING Wholesale Banking Jana Steckerová.


Rizikem jsou výdaje rozpočtu
Podle Fraita je jediným vážným střednědobým rizikem fiskální expanze, kterou před nadcházejícími volbami slibují politici. "Je to velké riziko, které musíme vzít v úvahu," sdělil bankéř.


Sazby v EMU nehrají roli
Posílení koruny, která od loňského října zpevnila o 5 procent, dělá bankéři starosti. Není totiž podle něj podloženo ekonomickou silou. V současné situaci tudíž rozdíl mezi úrokovými sazbami ECB a sazbami ČNB nehraje významnou roli. "V současnosti není důležité, zda spread činí 0,25 nebo 0,75 procenta," řekl Frait.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru