Posilování koruny v posledních dvou až třech měsících není udržitelné, říká guvernér ČNB Zdeněk Tůma. Pokud koruna zůstane i nadále na silných úrovních může poškodit ekonomiku. "Pokud bude příliš silná a vydrží tak nějaký čas, může si to vybrat daň ve smyslu ekonomického růstu," říká Tůma. Ostré fluktuace koruny podle guvernéra nejsou vítány, je těžko vysvětlit její apreciaci na základě fundamentů.
Tůma také prohlásil, že výhled pro úrokové sazby je v současné době vyvážený. Lednová data o inflaci jsou podle něj víceméně v souladu s očekáváním. Ekonomika je střednědobě ve velmi dobrém stavu.


Měna dosáhla nového rekordu
Česká měna odpoledne vylepšila své historické maximum o tři haléře na 28,22 Kč/EUR. Poté ale oslabila na závěrečných 28,33 Kč za euro. Vůči dolaru koruna klesla o 16 haléřů na 23,76 Kč/USD.


Domácí měnu poslala na historický rekord série agresivnějších nákupů zahraničních bank a investičních domů, uvedl analytik Patria Online Tomáš Vlk. Posílení koruny pomohl vývoj v Polsku, kde se investoři dočkali přebytku rozpočtu a růstu cen dluhopisů, doplnil analytik Volksbank Vladimír Pikora.


Analytik Komerční banky Jan Vejmělek míní, že první polovina příštího týdne přinese makroekonomická data, která by měla potvrdit pro korunu příznivý obrázek. Pozitivní jsou prý očekávání jak ohledně prosincového běžného účtu platební bilance, tak prosincové průmyslové výroby. "Koruna by si tak měla své silné úrovně udržet, vyloučit nelze další testování historicky nejsilnějších úrovní," podotkl.
Naopak analytička Next Finance Markéta Šichtařová se domnívá, že současné zpevňování nemá nic společného s domácí ekonomickou situací. „Čím rychleji a víc nyní koruna k euru posílí, tím rychleji a výrazněji koruna zakrátko zase oslabí,“ uvedla Šichtařová a dodala, že před oslabením se však může ještě podívat blíže k hodnotě 28 Kč za euro.