Poslanecká sněmovna dnes přijetím novely zákona o kolektivním investování otevřela obchodování s podíly v realitních fondech i pro drobné investory. Předloha obsahuje zrušení nynější dvoumilionové hranice minimální investice do těchto fondů. Předlohu musí ještě projednat Senát a podepsat prezident republiky.


Realitní fondy jsou populární v Německu a v Rakousku. Z tamních předpisů také ministerstvo financí při úpravách zákona vycházelo.


Nynější právní úprava sice vznik fondů investujících do nemovitostí povoluje, ale ve skutečnosti nikdo nebyl schopen tento fond pro řadu nejasností uvést na trh. Novela by měla nabýt účinnosti dnem vyhlášení. Limit nejmenší investice do fondu by si měl nově každý správce volit sám. Mohlo by jít například o 10.000 korun.


U realitních fondů vláda v zájmu vyšší ochrany investorů navrhuje podstatně podrobnější regulace a také jiný provozní režim, než mají v tuzemsku nejrozšířenější otevřené podílové fondy peněžní či cenných papírů. Odborníci očekávají u drobných investorů po vzoru Německa velký zájem.


Novela také nově rozlišuje produkty určené pro nejširší veřejnost a pro institucionální či privátní investory. Návrh tak umožňuje zlepšit podmínky i pro investování skupin právnických a fyzických osob, například finančních institucí, obcí, firem či bohatých jedinců. Novela zavádí tzv. fondy kvalifikovaných investorů, které by měly nahradit fondy rizikového kapitálu a speciální fondy derivátů, zvláštního majetku a smíšené.


Zákon obsahuje výčet osob, které mohou do fondu kvalifikovaných investorů vstupovat, a současně jejich počet omezuje nejvýše na 100. Investiční politika takového fondu by měla být dána jeho statutem, a fond by měl také podléhat nižšímu stupni regulace.


Návrh zákona připravilo ministerstvo ve spolupráci s Komisí pro cenné papíry, Unií investičních společností, Českou bankovní asociací a Asociací pro kapitálový trh.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru