Česká měna od rána posílila o více než dvacet haléřů na 28,30 Kč za euro. Výrazně tak vylepšila úterní historické maximum 28,54 Kč/EUR. Obchodování pak uzavřela na 28,37 Kč za euro. K dolaru koruna zpevnila o 15 haléřů na 23,10 Kč/USD; takto silná byla vůči americké měně naposledy loni v květnu.


Důvodem posílení domácí měny jsou zprávy z Polska, kde parlament v noci schválil rozpočet na letošní rok. To oddaluje riziko předčasných voleb, řekl analytik Patria Online Tomáš Vlk. Po vyčerpání tohoto efektu však podle jeho slov česká měna v růstu pokračovala. Za zpevňováním nestojí žádné makroekonomické informace, ale pouze příznivá situace ve střední Evropě, uvedl dále Vlk. "Tyto faktory přesto neospravedlňují rychlost, s jakou se koruna dere vzhůru. Nákupy koruny jsou značně spekulativního charakteru,"dodal.


Analytička Next Finance Markéta Šichtařová ráno odhadla, že spekulace na posílení koruny budou pokračovat, dokud koruna nedosáhne alespoň 28,30 Kč/EUR. "Půjde o spekulativní výkyv, který má jen málo společného s vývojem ekonomiky. Čím rychleji domácí měna posiluje, tím víc investorů se přidává k trendu a podporuje jej," podotkla. Zároveň však uvedla, že čím překotněji koruna nyní posiluje, tím větší propad ji následně čeká. "Nyní bezmezné nadšení spekulantů se změní během krátkých okamžiků v obavy, že posílení je přehnané a kapitál zase rychle odteče,"dodala.


Ekonomové jednotně očekávají, že ČNB ve čtvrtek ponechá úrokové sazby na současných dvou procentech. Nedávné výroky členů centrální banky však otevřely diskuzi o možném snížení. Levnější úroky by naopak mohly atraktivitu koruny snížit, ačkoli úrokový diferenciál má na vývoj koruny minimální vliv.
Silná měna zlevňuje dovážené zboží či dovolené v zahraničí a odvrací potřebu zvyšovat úrokové sazby. Doplácejí však na ni čeští vývozci, kteří za zboží dostávají méně peněz.