Česká měna vůči dolaru posílila na 23,30 Kč/USD, což je téměř pětiměsíční maximum. Důvodem je propad dolaru na světových trzích. Vůči euru se koruna obchodovala kolem úrovně 28,60 Kč/EUR a uzavřela na 28,62 Kč za euro.


Vůči euru je koruna klidná i přes oslabování okolních měn. Podle Vlka se však mohou dostavit i mírné ztráty, pokud se investoři rozhodnou vybrat zisky způsobené předchozím výrazným zpevněním české měny.
Například Royal Bank of Scotland však doporučila prodávat korunu až při úrovni 28,10 Kč/EUR. Podle čtvrtletní měnové analýzy Royal Bank of Scotland by měla koruna do března posílit na 28,00 Kč za euro a do konce toho roku může zpevnit až na 27,00 Kč/EUR.
Podle analytičky Next Finance Markéty Šichtařové budou pro domácí měnu důležité i krátkodobé spekulace. „Koruna by se tak mohla nakrátko posunout až k 28,40 Kč za euro. Teprve poté předpokládáme prudké oslabení,“ řekla Šichtařová.


Novým impulzem pro vývoj kurzu by mohlo být oznámení definitivního rozhodnutí automobilky Hyundai, zda umístí svoji investici do ČR. To by kurz koruny mohlo podpořit. „Čekání na rozhodnutí Hyundai bude na domácím devizovém trhu pravděpodobně tématem číslo jedna ještě po několik dní. Až ve čtvrtek bude centrální banka rozhodovat o nastavení úrokových sazeb,“ uvedl ekonom Volksbank Vladimír Pikora.
Ekonomové jednotně očekávají ponechání úrokových sazeb, nedávné výroky členů centrální banky však otevřely diskusi o možném snížení sazeb. Levnější úroky by naopak atraktivitu koruny snížily.


Americkému dolaru ublížilo vyjádření člena tamní centrální banky Fed Jeffreyho Lackera, že přijde aspoň ještě jedno zvýšení úrokových sazeb. Trh to však spíše upozornilo na to, že se pomalu blíží konec období růstu sazeb, což dolar srazilo. Americké trhy znepokojuje i hrozba Íránu, že každé další poukázání na Radu bezpečnosti OSN ho přiměje zvýšit úsilí o rozšíření výroby obohaceného uranu.