Přechod na společnou evropskou měnu je plánován na rok 2010. Již půl roku před vstupem do eurozóny by v obchodech mohly být ceny uváděny povinně v obou měnách a přepočet v korunách by musel zůstat ještě dva roky po přijetí eura. V rozhovoru pro ČTK to řekl náměstek ministra financí Tomáš Prouza.


Obchodníci ale tvrdí, že v ČR kvůli silné konkurenci v maloobchodě problémy s růstem cen po zavedení eura nehrozí. "V ČR je absolutní důraz kladen na ceny, a obchodní řetězce naopak budou nadále soutěžit v tom, který z nich nabídne zákazníkům nejlepší cenu na trhu," řekla mluvčí společnosti Ahold Czech Republic Kateřina Černá.


Podle Prouzy se bude vycházet především ze zkušeností zemí, které již společnou evropskou měnu zavedly. Jedním z opatření, které zaujalo nejvíce, je prý podrobné sledování cen vybraného zboží například v obchodních řetězcích. Vytvořily by se seznamy průměrných cen za období například půl roku před vstupem do eurozóny. Následné srovnání s cenami po přijetí eura by podle Prouzy vytvořilo dostatečný i mediální tlak na obchodníky, aby se vyvarovali pokusům využít neznalosti lidí k neodůvodněnému zdražování.


Pokusy obchodníků zneužít při zavádění eura neznalosti lidí ke zdražování se objevily ve všech zemích, které společnou měnu přijaly. Další zbraní proti těmto snahám by měla být i povinnost uvádět u zboží ceny v korunách i eurech zároveň. Ta by měla platit podle odhadů již půl roku před vstupem a nejméně rok, ale spíše dva roky po vstupu. Lidé by si tak na nové, řádově nižší ceny snáze zvykli.


Česká vláda zatím plánuje přijmout euro v roce 2010, někteří ekonomové odhadují pozdější termín. Zatímco bankovky jsou ve všech zemích eurozóny stejné, na mincích si ČR bude volit národní stranu. Ta podle Prouzy nebude známá dříve než v roce 2007. Sousední Slovensko, které plánuje zavést euro o rok dříve než ČR, již podobu svých budoucích mincí zná od úterý. Na mincích v hodnotě jednoho a dvou eur bude dvojitý kříž, na drobnějších centech Bratislavský hrad a tatranský vrch Kriváň.


Podrobný plán přijetí eura by měla vláda připravit do konce příštího roku. Koordinaci příprav má na starosti právě Prouza, nyní občas označovaný jako "pan euro". Ten však připomíná, že konečné slovo bude mít až příští kabinet, který vznikne po červnových volbách.


Podle Prouzy je již téměř jisté, že ČR zavede i nejmenší mince, tedy centy a dvoucenty. Jejich současná hodnota je nyní v přepočtu zhruba 29, respektive 58 haléřů, v okamžiku vstupu by to mohlo být o několik haléřů méně. Zavedení těchto drobných mincí bude nutné zřejmě kvůli tomu, aby nezdražilo drobné zboží, například pečivo. Hodnota další mince v pořadí, pěticentu, je nyní zhruba 1,50 Kč.


Pro firmy bude podle Prouzy důležité, aby především firmy znaly okamžik vstupu několik let dopředu. Například výměnu počítačových programů a další kroky související s přechodem na novou měnu pak budou moci načasovat podle potřeb.


Největší praktické změny však stejně přijdou v posledním roce před přijetím eura. Na euromince bude nutné uzpůsobit všechny automaty na kávu, cukrovinky nebo lístky na městskou hromadnou dopravu. Obchodníci budou muset uzpůsobit pokladny, razítka nebo tiskopisy, banky přizpůsobí své bankomaty. Stát bude muset zajistit převážení a skladování vyrobených mincí a bankovek, školení lidí nebo sběr již neplatných korun.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru