Menší než poloviční pravděpodobnost dávají tuzemští obchodníci s cennými papíry návratu akcií těžební firmy OKD na pražskou burzu, zjistila ČTK. OKD odešla z veřejných trhů letos, majitel dolů Zdeněk Bakala ale připustil v tisku možnou nabídku akcií v Londýně nebo v Praze na financování budoucích záměrů.


Analytik Raiffeisenbank Jindřich Svátek odhadl možnost nabídky akcií OKD a následného obchodování v Praze jen na 40 procent. "Primární úpis akcií je jen jednou z možných variant financování," poukázal.
Ještě skeptičtější byl Jan Procházka z makléřské společnosti Cyrrus, který si nebyl jistý, jak by český kapitálový trh reagoval na zájem o polské doly v době, kdy nová polská vláda není privatizacím nakloněná. Obavy na trhu dle něho budí i přesuny majetku v rámci celé skupiny. "Podle mého názoru OKD již svou příležitost zaspala," uzavřel.


Vstup na akciovou burzu by byl jednou z možností financování akvizicí a privatizací polských uhelných dolů. Bakala to uvedl v úterním rozhovoru pro agenturu Reuters. Finančník Bakala je zakladatelem společnosti Patria Finance. Po jejím prodeji se na dva roky z podnikání stáhl, do OKD vstoupil před rokem.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru