Roční objem akciových obchodů na pražské burze poprvé v historii překonaly bilionovou hranici. Po čtvrtečním obchodování se celkový letošní součet zastavil na hodnotě 1004 miliard korun. Ve srovnání s dosud nejúspěšnějším rokem 2004, ve kterém byly zobchodovány akcie v hodnotě 479,7 miliardy korun, došlo k nárůstu o více než dvojnásobek, oznámil mluvčí burzy Jiří Kovařík.


"Objemy obchodů, kterých pražská burza v tomto roce dosahuje, svědčí o neustále rostoucím zájmu investorů," doplnil mluvčí. Rekordní obchodování posílilo postavení burzy v mezinárodním měřítku. Několikrát v průběhu letošního roku burza obsadila v měsíční statistice Federace evropských burz první místo v regionu.


Vůbec nejvíce obchodovanou společností letos byl elektrárenský ČEZ s objemem 284,9 miliardy korun. Na rekordním výsledku se dále podílel Český Telecom s hodnotou 283,5 miliardy korun. Komerční banka si pak připsala 199,6 miliardy korun. Tyto tři firmy tvořily více než tři čtvrtiny obchodů.


Rekordní čísla za letošní rok hlásí i mimoburzovní RM-Systém, kde obchodují především drobní investoři. Průběžný objem aukčních obchodů ve výši 2,8 miliardy korun je nejlepším výsledkem za posledních pět let. V součtu s nově zavedeným volných trhem pak celkové číslo převýšilo tři miliardy korun.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru