Duální listing budoucnost pražské burzy nezajistí, uvedl na setkání s novináři obchodní ředitel firmy Fio Radek Laštovička. Mohlo by jí pomoci rozhodnutí politiků privatizovat přes burzu zbylé státní podíly v akciových společnostech, například v České správě letišť.


Sázka na emerging markets se vyplatila
Uplynulý rok byl pro akciové burzy úspěšný. K růstu indexů přispěly také vysoké ceny ropy, ropných produktů a elektřiny. Nejvýkonnější burzy proto byly ze zemí exportujících ropu - Dubaj, Egypt a Jordánsko, které dosáhly výkonnosti více než 150 procent.


Dařilo se však i středoevropským trhům včetně ČR, kde akciové indexy zpevnily o 30 až 40 procent. Takový úspěch nikdo nepředvídal. V ČR právě díky ropě a elektřině dominovaly petrochemický Unipetrol a elektrárenský ČEZ s více než dvojnásobným zhodnocením. Unipetrol se koncem loňska obchodoval pod 100 korun za akcii, nyní stojí kolem 230 korun. "Růstová realita překročila očekávání," uvedl analytik burzovní společnosti Fio Pavel Hadroušek.
V uplynulém roce byla na domácím akciovém trhu patrná rostoucí aktivita detailových investorů a naopak úbytek institucionálních investorů.


Dobře si vedla také západní Evropa. Solidní výkon předvedly německé akcie, když index DAX vyrostl takřka o čtvrtinu. Naproti tomu americký kapitálový trh znatelně zaostával. Například index S&P 500 zpevnil jen zhruba o čtyři procenta, stejně na tom byl i technologický index Nasdaq.


Faktory růstu českých akcií se vyčerpaly
Hlavními důvody výrazného růstu kapitálového trhu v ČR v uplynulých čtyřech letech bylo fundamentální podhodnocení titulů na burze, snižování spreadů dluhových instrumentů, pokles úrokových sazeb a vstup do EU. Ani jeden z těchto argumentů však v současnosti není již aktuální.
Naopak americké indexy by mohly podle Pavla Hadrouška v příštím roce přinést vyšší zhodnocení. Hovoří pro to předchozí slabý vývoj, ústup cen ropy, solidní ziskovost firem a nízká inflace.