Od ledna 2006 mohou družstva od státu získat finanční podporu na výstavbu bytů. Vláda schválila nařízení k zákonu o podpoře výstavby družstevních bytů ze zdrojů Státního fondu rozvoje bydlení, sdělilo ministerstvo pro místní rozvoj.
"Nový zákon lidem umožní, aby si mohli za průměrné příjmy pořídit adekvátní bydlení," uvedl ministr pro místní rozvoj Radko Martínek.
Fond má pro příští rok na tyto účely 1,2 miliardy korun, což by mělo podpořit výstavbu přibližně 1500 bytů. Státní fond rozvoje bydlení má podle vedoucího Úřadu vlády a jednoho z autorů schváleného materiálu Ivana Přikryla i rezervní zdroje. „Kdyby byl zájem velký, tak by bylo možné počítat i s rozsáhlejší výstavbou,“ uvedl Přikryl.


Stát dá na byt sto tisíc nenávratné pomoci
Podpora zahrnuje jak dotaci, tak úvěr. Výše dotace je stanovena na 100.000 korun na byt. Státem zvýhodněný úvěr je možné čerpat až do 700.000 korun na byt. Vyčerpané prostředky úvěru se úročí třemi procenty ročně, úvěr je splatný do 20 let. Zbytek zdrojů si bude platit každý člen formou členského podílu. Družstva si mohou vzít i úvěr od peněžních ústavů.


Kvůli slučitelnosti s evropským právem může stát poskytnout družstvu bez souhlasu Evropské komise během tří let nejvýše 100.000 eur, což je zhruba tři miliony korun. Limit platí do konce roku 2006. EU tak chce zabránit, aby stát zvýhodňoval jednu skupinu vlastníků před jinou. Družstvo tak může postavit v jednom domě přibližně 17 bytů. Velká družstva ale nemají o výstavbu za těchto podmínek zájem.


Zákon počítá s tím, že zájemci o nový družstevní byt složí vklad nejméně 20 procent z ceny a dále se budou podílet na splácení úvěru. U bytu zhruba za 1,5 milionu korun bude družstevník 20 let měsíčně splácet kolem 7000 korun.


„Pro veřejnost je to signál, že je možné zahájit přípravu na výstavbu družstevních bytů a pomalu také připravovat materiály pro Státní fond rozvoje bydlení, který bude tyto úvěry a tuto pomoc poskytovat,“ sdělil Přikryl. Dodal, že zákon počítá s tím, že výběr dodavatele je kolektivním dílem členů družstva, takže nelze počítat tuto pomoc na ceny, které jsou dnes developerskými firmami uváděny. „Samozřejmě při ceně 30 000 Kč za metr čtvereční byste postavili tak stěží minigarsonku. Ale předpokládáme a máme také projekty, o kterých víme, že se ta cena může pohybovat mezi 15 – 20 000 Kč, a pak by bylo reálné za ty peníze, které jsem řekl, postavit tak 60 – 70ti metrový byt,“ uvedl Přikryl.


V České republice se družstevní výstavba výrazně snížila po roce 1989, kdy stát přestal tento druh staveb podporovat a zaměřil se na podporu vlastnického bydlení. Ze zhruba 3,83 milionu trvale obydlených bytů je družstevních více než 650.000. To je asi 17 procent bytového fondu.