Ministerstvo financí chce posílit postavení klientů bank prostřednictvím úpravy zákonů. Vyplývá to ze zprávy o bankovním sektoru, kterou pro vládu připravil ministr financí Bohuslav Sobotka.

Ministerstvo navrhuje legislativní změny ve 13 oblastech z původních 33 oblastí, které v červnu navrhlo ke konzultaci. Mezi změny, které chce uzákonit, patří povinně přikládání sazebníku ke smlouvám. Dále zákaz účtování poplatků za neuznanou reklamci, za zrušení účtu, za vedení účtu v době mezi zánikem a zrušením. Informace o změnách ceníku by pak klienti měli mít včas; MF navrhuje lhůtu jednoho měsíce, v případě nesouhlasu se změnami by klienti měli mít šanci odstoupit od smlouvy. Dále MF požaduje pro klienty možnost odmítnutí reklamy a zavedení standardů na reklamu na finanční služby. Ministerstvo plánuje zřídit finančního ombudsmana i jednotná databáze sazebníků. Ombudsman by měl vzniknout ze současného finančního arbitra. Uzákoněn by mohl být v roce 2007 a jeho činnost by měla začít o rok později, uvedl Sobotka na dnešní tiskové konferenci.

Otevřená zatím zůstává myšlenka na zavedení jednotné terminologie ceníků či přenositelnosti čísla účtu. O ní by měla mimo jiné diskutovat expertní pracovní skupina, v jejímž rámci chce ministerstvo s bankami projednat technické otázky řešení jednotlivých navrhovaných bodů.

"Pozitivně vnímám kroky řady bank, které již například zrušily poplatky za zrušení účtu, ale i jejich celkový pozitivní přístup k diskusi. Věřím, že tento pozitivní duch se přenese i na půdu ČBA," řekl Sobotka.

V návrhu MF také je, aby vláda uzavřela dohodu s Českou bankovní asociací (ČBA). Dohoda by zmiňovala další opatření, k nimž by banky měly přistoupit samy, aniž by se však měnily zákony. Pokud by tak neučinily, MF by zvážilo další legislativní změny.

Na vyjádření ČBA, zda je ochotna uzavřít písemnou dohodu, však zatím resort čeká. Dohoda by se týkala dalších 12 oblastí - například to, aby banky uváděly celkové ceny operací, či aby se zpřístupnily sazebníky a zlepšilo informování klientů o konkrétních dopadech změn sazebníků. Také by měl být zřízen kodex práv klientů a definice propočtů a ukazatelů. Sobotka by rád zvýšil i povědomí klientů o zpracovávání osobních údajů a implementoval evropské standardy pravidel ochrany držitelů platebních karet. Pokud by v těchto oblastech samoregulace v rámci bankovního sektoru selhala, Sobotkův úřad bude chtít situaci řešit legislativně.

Ministerstvo rovněž doporučuje, aby frekvence a forma nabízení výpisů z účtu byla libovolná, případně aby byly zohledněny nižší distribuční poplatky u elektronických výpisů.

MF se na banky zaměřilo poté, co média poukázala na to, že řada poplatků je v ČR mnohem vyšší než v jiných státech EU. Antimonopolní úřad pak také obvinil ČSOB, Českou spořitelnu a Komerční banku z vytváření kartelu. Ministerstvo nakonec přišlo s návrhem na změny, které mají vést k posílení postavení spotřebitelů v rámci bankovnímu sektoru.