Jde o první červencový přebytek v historii České republiky. Se státy EU byla bilance aktivní 18,8 miliard korun, se státy mimo EU pasivní 17,6 miliard Kč. Bilance se zlepšila zejména v obchodě se stroji a dopravními prostředky, polotovary a materiály, chemickými výrobky a surovými materiály. Zhoršila se bilance s minerálními palivy o 2,6 mld. Kč a nápoji a tabákem o 0,5 mld. Kč.


Meziročně se v běžných cenách vývoz zvýšil o 2,5 procenta a dovoz klesl o 3,5 procenta. Vlivem vývoje kursu koruny rostl zahraniční obchod rychleji v přepočtu na eura i v přepočtu na dolary.


Na příznivý vývoj salda obchodu se stroji a dopravními prostředky působilo zejména výrazné zlepšení bilance obchodu s výpočetní technikou o 3,6 miliardy korun a silničními vozidly o 3,0 miliardy Kč. Zhoršila se naopak bilance obchodu s ostatními dopravními a přepravními prostředky o 400 miliónů koruna se stroji a zařízením k výrobě energie o 300 miliónů. Růst dovozu minerálních paliv o 29,3 procenta ovlivnil hlavně vyšší dovoz ropy a zemního plynu.


Podle předběžných údajů se meziměsíčně v červenci po sezónním očištění vývoz zvýšil o 3,0 procenta a dovoz klesl o 7,4 procenta. Trendová složka vzrostla u vývozu o 2,4 procenta, u dovozu se snížila o 0,9 procenta. Tempo růstu trendu vývozu od dubna 2005 roste, trend dovozu vykazuje od května 2005 sestupnou tendenci.


Z teritoriálního hlediska se zlepšila obchodní bilance jak se státy EU, kdy přebytek vzrostl o 6,1 mld. Kč, tak se státy mimo EU, kde se snížil schodek o 2,3 mld. Kč. Bilance se zlepšila zejména se Velkou Británií, Japonskem, Itálií a se Spojenými státy. Zhoršila se bilance obchodu s Ruskem, Nizozemskem, Německem, Čínou a s Rakouskem.


Za posledních dvanáct měsíců se v porovnání s předchozími dvanácti měsíci zvýšil vývoz o 15,9 procenta a dovoz o 10,0 procenta. Celková bilance dosáhla aktiva 31,2 mld. Kč, což představuje zlepšení o 85,8 mld. Kč.


Příznivý vliv na vývoj bilance měl obchod se stroji a dopravními prostředky, polotovary a materiály a s chemickými výrobky. Zvětšil se schodek obchodu s minerálními palivy o 24,7 mld. Kč, potravinami a živými zvířaty o 3,3 mld. Kč, surovými materiály o 2,5 mld. Kč a s nápoji a tabákem o 1,9 mld. Kč.


Z teritoriálního hlediska byl přebytek obchodní bilance se státy EU vyšší o 78,4 mld. Kč, z toho nejvíce s Německem, Slovenskem, Belgií a s Maďarskem. V obchodě s Francií přešlo pasivum 6,8 mld. Kč do aktiva 9,6 mld. Kč, především vlivem vyššího vývozu dílů pro motorová vozidla. Snížilo se kladné saldo obchodu s Nizozemskem o 14,4 mld. Kč a obchodní deficit se Švýcarskem se zvětšil o 2,1 mld. Kč. Se státy mimo EU se schodek obchodu prohloubil o 7,4 mld. Kč. Zhoršila se zejména bilance s Japonskem o 9,5 mld. Kč, Ruskem o 7,4 mld. Kč a Tureckem o 3,1 mld. Kč. Naopak se snížil obchodní schodek s Čínou o 0,6 mld. Kč.


V lednu až v červenci vzrostl vývoz o 8,7 procenta a dovoz o 2,7 procenta. Obchodní bilance byla v přebytku 43,2 miliard korun ve srovnání se schodkem 14,4 miliard korun ve stejném období roku 2004.