Průměrná hrubá měsíční nominální mzda (dále jen "průměrná mzda") na fyzické osoby vzrostla ve 2. čtvrtletí roku proti předchozímu čtvrtletí po očištění od sezónních vlivů o 0,9 %. V podnikatelské sféře se průměrná mzda zvýšila o 968 korun na 18 863 korun, v nepodnikatelské o 949 korun na 18 425 Kč. V obou sférách, tedy i za celou Českou republiku, rostla průměrná mzda stejným tempem, a to o 5,4 procenta. Shodný relativní přírůstek nominální mzdy představoval, při růstu spotřebitelských cen o 1,6 procenta, i shodný růst reálné mzdy o 3,7 procenta.


Trend zpomalování tempa růstu průměrné mzdy z posledních let i nadále pokračoval. Mzdový vývoj se projevil v nepodnikatelské sféře, kde došlo v porovnání s 1. čtvrtletím tohoto roku k výraznému zpomalení růstu mezd, ovlivnily úpravy platových poměrů zaměstnanců ve veřejných službách a správě od začátku letošního roku.


Za první pololetí dosáhla průměrná hrubá měsíční nominální mzda výše 18 220 korun, v meziročním srovnání činil přírůstek 966 korun (v relativním vyjádření 5,6 procent). Spotřebitelské ceny se zvýšily za uvedené období o 1,6 procenta, reálná mzda vzrostla o 3,9 procenta. V podnikatelské sféře se zvýšila průměrná mzda o 898 Kč na 18 317 Kč, reálná mzda vzrostla o 3,5 procenta. V nepodnikatelské sféře se průměrná mzda zvýšila o 1 187 Kč na 17 895 Kč, reálná mzda vzrostla o 5,4 procenta.


Nejnižší relativní růst nominálních mezd byl zaznamenán v odvětvích ubytování a stravování, zpracovatelský průmysl a zdravotní a sociální péče. Nejvyšší růst vykázalo odvětví finanční zprostředkování, veřejná správa a obrana, povinné sociální zabezpečení a činnosti v oblasti nemovitostí a pronájmu, podnikatelské činnosti. Nejvyšší nominální mzda (v odvětví finančního zprostředkování) byla zhruba třikrát vyšší než nominální mzda nejnižší (v odvětví ubytování a stravování).


Nejvyšších průměrných mezd dlouhodobě dosahují firmy v mezinárodním vlastnictví, průměrná mzda zde dosahuje 23 189 korun. Nejnižší mzdy jsou naopak v subjektech vlastněných družstvy 11 822 Kč korun.