Několikadenní růst akcií na pražské burze byl dnes vystřídán korekcí, o niž se postaraly svým poklesem akcie obou bankovních titulů. Index PX 50 ztratil 0,78 procenta na 1 193,8 bodu a užší index PX-D oslabil o 0,87 procenta na 2 936,2 bodu.
Jediným titulem, který uzavřel obchodování v kladných číslech, byla Zentiva. Akcie farmaceutické firmy přidaly 1,48 procenta na 905 korun. Valná hromada společnosti rozhodla, že vyplatí akcionářům dividendu 198 korun na akcii. "Výhled u akcií této společnosti vidím ve střednědobém až dlouhodobém horizontu jednoznačně pozitivně, z krátkodobého hlediska ale nemohu vyloučit menší korekci," uvedl Michal Oplt ze společnosti Cyrrus.

Pozitivní vývoj zaznamenaly v počátku obchodování ještě akcie společnosti ČEZ. Během dne však růst nevydržel a ČEZ zavíral se ztrátou 0,62 procenta jen mírně nad hranicí 450 korun. "Nepřekonání hladiny 3200 Kč vyprovokovalo investory k realizacím zisků," uvedl Pavel Hadroušek ze společnosti Fio.
Nejvýraznější pokles dnešní seance postihnul Komerční banku, která ztratila 2,27 procenta a uzavřela na 3 103 korun. O akcie KB nebyl v poslední době žádný zájem a objemy obchodů s nimi byly výrazně podprůměrné.
Erste Bank ubrala 1,02 procenta na 1 264 korun.
Korekce o více než dvě procenta srazila cenu akcií Philip Morris zpět pod hranici 18 tisíc korun na 17 713 Kč. Také Unipetrol oslabil o procento na 138,4 korun.
Akcie Českého Telecomu a společnosti Orco opět víceméně stagnovaly, když ztratily 0,13 resp. 0,16 procenta.

Burza chce obchodovat s warranty a certifikáty

Pražská burza chce přilákat více drobných investorů a připravuje proto obchodování s tzv. warranty a certifikáty, které jsou hitem zejména v Německu, kde se obchody s nimi vyrovnají akciím. Podle předpokladu generálního ředitele burzy Petra Koblice by bylo možné projekt spustit zhruba na podzim. Koblic to řekl na dnešní finanční konferenci.

Obchodníci iniciativu burzy vítají. "Samozřejmě by o tyto produkty zájem byl; zejména v případě, že by byly odvozeny z českých akcií a indexů," uvedl Libor Janoušek, obchodní ředitel firmy brokerjet.

Warrant

Podle obchodníků je warrant rizikovějším produktem odvozeným od cenného papíru. Slouží pro spekulace na pokles či vzestup ceny, je využívaný i pro zajištění proti nečekaným cenovým výkyvům. Warrant umožňuje znásobení zisků, ale i ztrát. O tyto produkty v posledních letech výrazně roste zájem i v Česku, ale překážkou rozvoje je nutnost využívat cizí burzy nebo přímo emitenty těchto nástrojů.

Warranty využívají například investoři, kteří obchodují cenné papíry na úvěr. Jedním z typů certifikátů se zase lze podílet na výkonu celého trhu vyjádřeno akciovým indexem bez toho, aby člověk nakoupil všechny cenné papíry v něm obsažené. U brokerjet tvoří warranty a certifikáty polovinu z celkového počtu všech transakcí, a to nabízí obchody s akciemi na řadě světových burz a také v tuzemsku.
Zmíněné produkty také mohou potěšit ty investory, kteří potřebují na finančních trzích více zábavy. V průběhu nedávného světového šampionátu v ledním hokeji bylo možné kupovat certifikát, který vycházel z průměrného počtu vstřelených branek. Objevil se již i nástroj odvozený z ceny pomerančové šťávy v supermarketech, uvedl nedávno Jan Procházka ze společnosti Cyrrus, jež se rovněž snaží warranty a certifikáty nabízet.

Kvůli warrantům a certifikátům nemusí burza připravovat speciální systém. Obchodování by probíhalo stejně jako nyní u akcií včetně využití systému SPAD s tzv. tvůrci trhu. Zavedení podle Koblice nyní brání hlavně právní podmínky.