Po vyloučení sezónnosti a vlivu počtu pracovních dní se ve srovnání se 4. čtvrtletím minulého roku HDP zvýšil o 1,1 procenta, informoval Český statistický úřad.

K růstu ekonomiky v prvních třech měsících letošního roku přispěl podle ČSÚ rozhodujícím způsobem vývoj zahraničního obchodu. Ten v prvním čtvrtletí skončil v rekordním přebytku 22,8 miliardy korun. Aktivum obchodní bilance bylo nejvyšší za celou dobu existence samostatné České republiky. Nadále, i když pomalejším tempem, meziročně rostla tvorba hrubého fixního kapitálu o 5,5 procenta, kde zpomalení růstu ovlivnila především vysoká loňská srovnávací základna.

Naopak konečná spotřeba nedosáhla loňské úrovně, pokles o 0,2 procenta, když výdaje domácností meziročně mírně vzrostly o 1,3 procenta, vládní instituce však vydaly o 3,8 procenta méně než před rokem. Zásoby se v 1. čtvrtletí sice zvýšily o 4,3 miliard korun, ve stejném období minulého roku však byl jejich přírůstek zhruba dvojnásobný.

Na straně nabídky přispěla k růstu HDP zejména váhově významná odvětví obchodu a služeb. Naopak méně než v předchozích obdobích se zvýšila hrubá přidaná hodnota vytvořená ve zpracovatelském průmyslu, stavebnictví se dokonce dostalo o 3,7 procenta pod loňskou úroveň. Společným jmenovatelem zde mimo jiné byl i vysoký loňský základ.

V běžných cenách se hrubý domácí produkt zvýšil meziročně pouze o 5,8 procenta, tedy nejméně za posledního půldruhého roku. Změna HDP ve stálých cenách však byla výrazně poznamenána diferencovaným vývojem v jednotlivých cenových okruzích, který vyústil v nejnižší meziroční růst deflátoru HDP za posledních pět let o 1,3 procenta.

ČSÚ zároveň revidoval starší údaje o růstu HDP. Odhad meziročního reálného růstu HDP za rok 2003 byl snížen z původních 3,7 procenta na nových 3,2 procenta a za rok 2004 naopak zvýšen ze 4,0 procenta na 4,4 procenta. Současně byl revidován růst HDP i za všechna čtvrtletí, v tom v roce 2003.

Růst české ekonomiky

    Období       

Růst (v procentech)

2005

1. čtvrtletí

4,4

2004 4. čtvrtletí

4,6

3. čtvrtletí

4,6

2. čtvrtletí

4,5

1. čtvrtletí

4,1

2003 4. čtvrtletí

3,6

3. čtvrtletí

3,6

2. čtvrtletí

3,1

1. čtvrtletí

2,4

Zdroj: ČSÚ