Akcie kótované na pražské burze zahájily týden podle očekávání poklesem. Pod tlakem se ocitl zejména elektrárenský ČEZ, Zentiva a KB. Hlavní index PX 50 oslabil o 0,64 procenta na 1161,4 bodu a užší indikátor PX-D šel dolů o 0,96 procenta na 2790,8 bodu.

"Politická nejistota společně s negativním zahraničním vývojem přivedly na trh více prodejních objednávek. Ty pocházely především od zahraničních investorů," uvedl Pavel Hadroušek z brokerské společnosti Fio.

Státem kontrolovaný ČEZ propadl o 3,03 procenta na 393,3 koruny, farmaceutická firma Zentiva sestoupila o 2,73 procenta na 854,6 koruny a kurz Erste Bank se snížil o 1,07 procenta na 1203 korun. Nedařilo se ani Komerční bance, která přes zvýšené investiční doporučení od firmy Patria Finance ztratila 0,28 procenta na 3261 korun.

Nejlikvidnější byl Český Telecom, který vyrostl o 1,63 procenta a vylepšil více než čtyřletý rekord na 444 korun. Vláda se má ve středu zabývat prodejem většinového státního balíku, obchodníci věří i přes vládní pnutí kvůli vysoké nabídce španělské Telefóniky za 83 miliard korun v dokončení procesu.
Ještě větší zhodnocení dosáhl Unipetrol, když přidal o 2,3 procenta. Petrochemický holding překonal rezistenční úroveň na 145 korunách. Akcie Orca posilovaly o 2,6 procenta po privatizačním úspěchu v Chorvatsku.

Objem obchodů s akciemi přes pokles z rekordní páteční hodnoty zůstal vysoko nad ročním průměrem.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru