Pojišťovny zhodnotily v roce 2004 vklady klientů v životním pojištění od tří do 7,5 procenta. Podobné zhodnocení měly i v předchozím roce a příliš by se od těchto výsledků neměly lišit ani letošní výnosy.

Česká pojišťovna očekává v nejprodávanějším produktu ŽP Dynamik zhodnocení vkladů klientů o hodnotu blížící se 7,5 procenta, tedy číslu z roku 2003. "Nicméně to musí nejprve potvrdit valná hromada společnosti," řekl mluvčí ČP Václav Bálek. Průměrný výnos se u produktového portfolia ČP podle něj pohybuje od tří do 4,5 procenta.
Kooperativa měla průměrný výnos životního pojištění 4,7 procenta, zatímco předloni to bylo 5,3 procenta. Pojišťovna České spořitelny zhodnotila vklady o 3,18 procenta, proti předchozím 3,56 procenta.
Allianz v roce 2004 připisovala klientům čtyřprocentní zhodnocení, stejně tomu bylo i v roce 2003. Obdobný vývoj očekáváme také letos, uvedl mluvčí pojišťovny Milan Káňa. "Záležet bude na několika faktorech, mimo jiné na vývoji trhu dluhopisů v České republice, na politice úrokových sazeb ČNB a také na vývoji akciového trhu pražské burzy," doplnil Bálek.

Zhodnocení životních pojišťoven je vzhledem k bezpečné investiční strategii srovnatelné s obdobně rizikovými produkty, upozornil Petr Zámečník ze serveru Měšec.cz. Při vhodném rozložení finančních prostředků mohly pojišťovny dosáhnout ještě lepších výsledků, míní Lukáš Buřík ze serveru Finance.cz.
Průměrné zhodnocení životního pojištění ale podle něj výrazně převyšuje zhodnocení peněz vložených například do bankovních produktů typu termínovaných vkladů či spořících účtů.
"Na druhé straně zejména pro dlouhodobější investiční horizonty lze jistě na trhu nalézt investice s vyšším očekávaným výnosem," dodala Miriam Hanáková z poradenské společnosti Benefita.

Jaké zhodnocení přinesly ostatní investice?

V loňském roce se nejvíce dařilo akciovým investicím, kdy řada akciových fondů přinesla výnos v řádu desítek procent, nemluvě o pražské burze a téměř všech hlavních obchodovaných titulech. Nejlépe úročené vklady u bank loni nedosáhly míry inflace, která podle indexu spotřebitelských cen činila 2,7 procenta.
Tuzemské smíšené fondy v průměru vynesly 8,4 procenta a akciové 6,5 procenta. Dluhopisové fondy se zhodnotily o čtyři procenta, fondy peněžního trhu vzrostly o více než dvě procenta. Penzijní fondy očekávají, že klientům připíšou za loňský rok výnosy přes tři procenta.
Při stavebním spoření byly úrokové sazby z vkladů kolem dvou procent, takže by bez státní podpory byly ztrátové. Jiná situace je u starších smluv, kde úroková míra mohla dosahovat až 4,5 procenta.