Akcie Českého Telecomu dnes na pražské burze stouply o výjimečných 8,29 procenta na více než čtyřletý rekord 433,5 koruny. Zájem investorů způsobila podle obchodníků privatizační nabídka španělské Teléfoniky, v přepočtu 502 korun na akcii.
Telecom měl pozitivní vliv na celý trh, uvedl Pavel Hadroušek z Fio, burzovní společnosti. Index PX 50 zpevnil o 2,74 procenta na 1168,4 bodu, užší index PX-D získal 2,27 procenta na 2816,4 bodu. Celkové obchody s akciemi vzrostly na 9,8 miliardy korun z již vysoce nadprůměrných 5,6 miliardy korun. Více než polovinu transakcí přitom obstaral Telecom.
ČEZ poskočil o 3 procenta poté, co Patria Online zvýšila cílovou cenou na 515 korun. Komerční banka roste o 1,7 procenta na 3280 korun.

Akcie Telecomu zahájily den strmým růstem nad 450 korun, tuto hranici ale neuhájily. Dílem i kvůli krizi kolem vládní koalice, zejména faktu, že by komunisté mohli rozhodovat o prodeji. "Po zprávách, že komunisté nepodpoří prodej Telecomu, kurz spadl až na 431 korun," uvedl například Ronald Schubert z firmy Patria Finance.
Podobný cenový skok po středečním večerním zveřejnění privatizačních nabídek obchodníci očekávali. Obchodování bude dle nich záviset i na vývoji politické situace. "Dalšímu růstu bude bránit nejistota plynoucí z možného dopadu politické krize na konečné rozhodnutí o prodeji," předpovídal Jan Schiesser z makléřské firmy Atlantik finanční trhy.

Telefónica, která zřejmě získá od státu v Telecomu 51procentní podíl, by mohla menšinovým akcionářům při povinném odkupu nabídnout kolem 450 korun na akcii. Vyplývá to z nejčastějších odhadů analytiků pro ČTK.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru