Nejvyšší kontrolní úřad zjistil u ministerstva financí a některých penzijních fondů nedostatky při hospodaření s penězi ze státního rozpočtu určenými na penzijní připojištění. Vyplývá to z tiskové zprávy NKÚ.

Ministerstvo nepokutovalo neposlušné fondy

MF podle zprávy úřadu například neuplatňovalo v minulých letech vůči penzijním fondům sankce za pozdní vracení státních příspěvků, přestože mělo potřebná data ve svém informačním systému k dispozici. MF prý také nezamezilo možnosti vyžadovat státní příspěvky dlouhodobě zpětně, případně i ke smlouvám, které již byly ukončeny. Nemůže tak bez provedené kontroly zajistit, aby takovéto státní příspěvky byly buď dodatečně vyplaceny účastníkovi nebo vráceny do státního rozpočtu a nestaly se součástí výnosů penzijního fondu.
Ministerstvo mohlo podle zjištění NKÚ lépe využívat výstupů informačního systému k provádění kontrol a k motivaci fondů dodržovat lhůty pro vracení státních příspěvků.

Ministerstvo financí s některými výhradami úřadu nesouhlasí. "S NKÚ jsme opakovaně o jejich tvrzeních diskutovali a bylo nám líto, že úřad odmítl akceptovat řadu věcných argumentů," reagoval náměstek MF Tomáš Prouza. Za důležité však považuje poznatky NKÚ, které se týkaly organizace dozoru. Hodlá je využít při přípravě sloučení Komise pro cenné papíry a dozoru nad pojišťovnami a penzijními fondy. Kontrola státního příspěvku totiž zůstane na MF, a bude tak vyčleněn speciální kontrolní tým, který se bude věnovat pouze této oblasti. "Tento tým umožní přísnější kontrolu státního příspěvku tak, abychom vyhověli požadavkům NKÚ," dodal.

Fondy své pochybení považují za minimální

NKÚ kontrolovala v letech 2001 až 2003 také penzijní fondy ABN Amro PF, Credit Suise L&P, ČSOB Stabilita, PF České pojišťovny a PF České spořitelny. Tyto fondy podle NKÚ mnohdy nevěnovaly dostatečnou pozornost zadávání údajů do informačního systému MF. Nastávaly kvůli tomu opakované chyby, kdy byly státní příspěvky vyžádány a připsány na účet účastníka se zpožděním. Často pak docházelo k tomu, že fondy zpětně nepřeváděly výnosy z pozdě připsaných příspěvků všem oprávněným účastníkům, ale zpravidla jen těm, kteří toto pochybení reklamovali.
Fondy podle úřadu též dostatečně nedbaly na rychlou vzájemnou komunikaci, a to zejména při převodech penzijního připojištění účastníků mezi fondy. NKÚ odhalil v některých případech nedostatky v evidenci účastníků penzijního připojištění i v archivaci dokladů spojených s jednotlivými smlouvami o penzijním připojištění.

Nesrovnalosti a zpoždění při vracení státních příspěvků MF a při převodech klientů mezi fondy logicky souvisí s procesem koncentrace trhu, kdy dochází ke slučování fondů, upozornil mluvčí PFČP Petr Brousil. "Složitá integrace rozdílných informačních systémů přináší dočasné nesrovnalosti. Míra těchto nesrovnatelností je ale téměř zanedbatelná ve srovnání s celkovým objemem poskytovaných státních příspěvků," dodal.


Objem státních příspěvků ve prospěch klientů penzijních fondů každým rokem roste, například za rok 2004 činil podle údajů MF přes 3,2 miliardy korun. Penzijní připojištění mají nyní téměř tři miliony účastníků, což je takřka třetina obyvatel České republiky.