Takzvaný den daňové svobody, tedy datum, od kterého občané přestávají pracovat na zaplacení daní a začínají vydělávat sami na sebe, letos připadá na 14. června. Role státu zůstává v ČR příliš velká, tvrdí zástupci Liberálního institutu (LI), který výpočty sestavil.


Až do 14. června bude průměrný český občan vydělávat na daně, kterými zaplatí běžné výdaje státu, krajů, obcí, fondů a dalších součástí veřejných rozpočtů. O těchto penězích si tak nerozhodnou sami lidé, ale politikové a státní úředníci.


"Teprve v následujících 201 dnech, které zbývají do konce letošního kalendářního roku, bude občan vydělávat pro svou vlastní potřebu," uvedla Helena Havránková z Liberálního institutu.


Od roku 2000, kdy se den daňové svobody v České republice sleduje, se jeho termín posunul o osm dní směrem ke konci roku. Politici a úředníci tak podle liberálů rozhodují o penězích lidí v daleko větší míře než před pěti lety.


Výpočet Liberálního institutu vychází z publikovaných údajů o státním rozpočtu České republiky na rok 2005. Ten byl schválený se schodkem 83,6 miliardy korun a předpokládá, že stát vybere 825 miliard korun.


S propočty Liberálního institutu však nesouhlasí hlavní ekonom Patria Online David Marek. Podle jeho metodiky porovnávající daňové příjmy a čistý národní důchod připadá den daňové svobody až na 24. června, tedy o deset dní později, než odhaduje LI. "Janové a Honzové tak mohou spojit své jmeniny s oslavou osvobození od daňové zátěže," poznamenal Marek.


Proti loňsku se podle Marka posunul den daňové svobody o pět dnů zpět. "I přes přiblížení dne daňové svobody o pár dní blíže k počátku roku můžeme závidět Mexičanům, kteří budou mít stejný důvod k oslavě již zhruba za 3 týdny, nebo lidem žijícím v USA, kteří mohou naplánovat barbecue na začátek dubna. Naopak Dánové a Švédové si počkají až na konec července," poznamenal.